Odpowiedź na pytanie „Co to jest neuralgia w piersi – czy należy ją leczyć, czy nie” nie jest taka prosta. Chociaż dolegliwość ta jest często błędnie diagnozowana jako ból piersi, istnieją pewne wspólne przyczyny i sposoby leczenia. Poniżej omówimy przyczyny, cykliczność i niecykliczność oraz możliwości leczenia. Jeśli zastanawiasz się, czy neuralgia ma charakter cykliczny czy niecykliczny, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Neuralgia nerwu trójdzielnego
Kwestia leczenia neuropatii nerwu trójdzielnego w piersi często nie jest dobrze rozumiana. Chociaż możliwości leczenia różnią się w zależności od pacjentki, istnieją pewne wspólne procedury, które okazały się skuteczne. Należą do nich interwencja neuroablacyjna i dekompresja mikronaczyniowa. Leczenie to jest skuteczne u wielu pacjentów, ale mogą wystąpić pewne powikłania pooperacyjne, takie jak zwiększone ryzyko infekcji.
Często określana mianem „choroby samobójców” neuropatia nerwu trójdzielnego dotyczy kilku obszarów ciała. Neuropatia nerwu trójdzielnego dotyka nerwu trójdzielnego, jednego z 12 par nerwów połączonych z mózgiem. Pacjenci z tym zaburzeniem odczuwają przeszywający ból twarzy, który trwa kilka minut. Pacjenci mogą również odczuwać silny ból lub drętwienie, które są wywoływane przez rutynowe czynności, takie jak jedzenie lub wystawianie się na wiatr.
Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż miesiąc lub dwa, należy umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz może skierować Pana/Panią do neurologa. Należy zapisywać wszelkie objawy i czynniki wyzwalające. Pamiętaj również o zabraniu ze sobą listy najważniejszych informacji medycznych. Członek rodziny lub przyjaciel może pomóc Ci zapamiętać ważne informacje medyczne. W niektórych przypadkach mogą zostać przepisane leki.
Zespół bólowy po mastektomii (PMPS)
PMPS jest uznanym powikłaniem operacji piersi. Smith i wsp. w 1996 roku stwierdzili, że dolegliwości te wystąpiły u 43% kobiet w regionie Grampian. Ich celem było opisanie historii naturalnej tego powikłania i określenie jego wpływu na jakość życia. Kwestionariusze bólu obejmowały McGill Pain Questionnaire i Short Form-36. W badaniu obserwowano 138 kobiet przez dwa lata po operacji.
PMPS jest najprawdopodobniej spowodowany uszkodzeniem nerwów podczas operacji. Dotyka on do 20 procent kobiet poddawanych mastektomii. Występowanie PMPS nie musi jednak oznaczać, że rak powrócił lub że coś poszło nie tak podczas operacji. Jeśli kobieta odczuwa ciągły ból, powinna zgłosić się do lekarza. Lekarz zbada obszar pooperacyjny i zaleci odpowiednie leczenie.
Cykliczny lub niecykliczny
Przyczyna bólu piersi może być mięśniowo-szkieletowa lub nie. Cykliczny ból jest związany z cyklami miesiączkowymi, natomiast niecykliczny ból piersi może być spowodowany urazem lub wcześniejszą operacją piersi. Chociaż ból piersi jest stosunkowo rzadkim objawem raka piersi, należy go brać pod uwagę, jeśli utrzymuje się po menopauzie. Objawy bólu piersi są dobrym sygnałem, że powinnaś zaplanować badanie piersi i sprawdzić, czy w okolicy nie ma guzka lub masy.
Ból niecykliczny nie pokrywa się z cyklem miesiączkowym. Jest to uporczywy, ostry, kłujący lub piekący ból w jednym, określonym miejscu piersi. Kobiety z niecyklicznym bólem piersi mają go zazwyczaj po ukończeniu 30 roku życia. Niecykliczny ból piersi jest częstszy u kobiet po menopauzie i może być związany z ektazją przewodów i torbielami wypełnionymi płynem. Leczenie jest uzależnione od rodzaju bólu, wieku i ogólnego stanu zdrowia.
Leczenie
Neuralgia międzyżebrowa, znana również jako bolesne piersi, może być spowodowana rosnącą macicą. Powiększające się łożysko wywiera nacisk na nerwy pomiędzy kręgami kręgosłupa, powodując ból. Na szczęście dolegliwości te rzadko występują w czasie ciąży, a objawy ustąpią po urodzeniu dziecka. W przypadku utrzymywania się dolegliwości lekarz może zalecić odpowiednie leczenie w zależności od przyczyny bólu.
Przyczyny neuralgii międzyżebrowej są różne, ale leczenie jest na ogół takie samo. Ten rodzaj bólu wynika z ucisku nerwów w klatce piersiowej przez żebra. Niektórzy chorzy opisują ból jako tępy i ciągły, a inni jako rozdzierający, ostry lub kłujący. Bólowi czasami towarzyszy uczucie ucisku lub pasma w klatce piersiowej.
Podobne tematy