Czy mogę wycisnąć pryszcz na piersi?

Czy mogę wycisnąć pryszcz na piersi?

Miejsce przypominające pryszcz na piersi najprawdopodobniej nie stanowi problemu, ale jeśli jesteś zaniepokojona, możesz skontaktować się z lekarzem. Lekarz może zaproponować Ci odpowiednie leczenie, w tym usunięcie pryszcza. Nie należy jednak próbować samodzielnie wyciskać pryszcza na piersi. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, zanim podejmie się taką próbę w domu:

Objawy

Objawy pryszczy na piersi mogą być różne – od nienowotworowych po potencjalnie poważne. Pryszcz na piersi może być spowodowany różnymi przyczynami, w tym łuszczycą, egzemą i reakcjami alergicznymi. Jeśli zmiany są uporczywe lub nie ustępują po kilku tygodniach, konieczna może być wizyta u lekarza.

Pryszcz na sutku może być spowodowany martwymi komórkami skóry – część ta jest zasługą redakcji strony salonurodymagia.pl. Do powstawania pryszczy przyczynia się także sebum, naturalny olej organizmu. Ponadto obecność hormonów (zwłaszcza podczas cyklu menstruacyjnego kobiety) może również powodować powstawanie pryszczy na sutku. Pewne tarcie odzieży również może prowadzić do powstawania trądziku. Noszenie ciasnych ubrań może powodować tarcie i otarcia, które mogą być przyczyną wybuchu epidemii. Krostki na sutku mogą być również spowodowane trądzikiem zlepieńcowatym, który charakteryzuje się głęboko czerwonymi, uporczywymi zgrubieniami na sutku. Jeśli zauważysz, że sutek jest spocony i swędzący, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Poza wizytą u dermatologa, możesz również skorzystać z leczenia za pomocą dostępnych bez recepty kremów zawierających kwas salicylowy. Nie ma jednak niezawodnego sposobu zapobiegania pojawianiu się trądziku na piersiach. Prostym rozwiązaniem jest noszenie luźnej odzieży i unikanie noszenia obcisłych ubrań, ponieważ może to pogorszyć stan. Pryszcz na piersi, któremu towarzyszy ból, może wymagać podania leków.

Przyczyny

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania pryszczy na piersiach? Oprócz zmian hormonalnych w czasie ciąży, trądzik może pojawić się także na piersiach, w kratkę i na plecach. Czasami trądzik na piersiach jest spowodowany efektem ubocznym przyjmowanych leków. Niektóre leki, takie jak kortykosteroidy i androgenne leki przeciwtrądzikowe, mogą powodować powstawanie pryszczy na piersiach. Jeśli zauważysz nawracające wypryski, najlepiej omów to z lekarzem.

Kobiety karmiące piersią są bardziej narażone na powstawanie pryszczy na piersiach. Kobiety nie karmiące piersią mogą się nimi zarazić także przez piercing lub pękniętą brodawkę sutkową. Krosty na piersiach są zwykle małe i skupione razem. U osób z kolczykiem na piersi pryszcze mogą być rozsiane. Właściwa pielęgnacja skóry i odpowiednia higiena są niezbędne do wyeliminowania małych pryszczy na piersiach. Pryszcze, które uległy zakażeniu, są czerwone i obrzęknięte i ropieją.

Leczenie

Krostka na piersi może nie być powodem do niepokoju, ale zawsze należy traktować ją ostrożnie. Istnieją pewne wskazówki, których możesz przestrzegać, a także pewne rzeczy, których możesz całkowicie unikać. Po pierwsze, unikanie obcisłych i drażniących ubrań pomoże zapobiec powstawaniu trądziku. Należy też regularnie prać staniki i koszule. Na koniec, wybieraj produkty, które nie zatykają porów – wybieraj kosmetyki niekomedogenne, bezolejowe i bezzapachowe. Kilka produktów dostępnych bez recepty może skutecznie leczyć trądzik na piersiach, w tym kremy z kwasem salicylowym i nadtlenkiem benzoilu.

Choć wyciskanie pryszczy na piersiach może wydawać się kuszące, powinnaś tego unikać, ponieważ może to opóźnić gojenie i zwiększyć ryzyko powstania blizn. Jeśli zauważyłaś obszar zaczerwienienia, który jest dołeczkowaty lub większy niż zwykle, powinnaś natychmiast udać się do dermatologa. Takie czerwone zmiany powinny być zbadane przez lekarza, ponieważ mogą być oznaką poważniejszej dolegliwości.

Nakłuwanie pryszcza na piersi

Jeśli zauważysz pryszcz na piersi, oprzyj się chęci wyciśnięcia go. Wyciskanie pryszczy opóźnia ich gojenie i zwiększa ryzyko powstawania blizn. Większe obszary zaczerwienienia lub wgłębienia w skórze wokół piersi są oznaką poważniejszych schorzeń. Małe zmiany przypominające pryszcze mogą ustąpić samoistnie, ale utrzymujące się czerwone zmiany powinny być zbadane przez lekarza pierwszego kontaktu.

Objawy zapalnego raka piersi mogą obejmować czerwone plamy na piersi. Chociaż zapalny rak piersi występuje rzadko, choroba ta rozwija się, gdy komórki nowotworowe blokują naczynia limfatyczne w piersi, uniemożliwiając odpływ płynu. Płyn ten gromadzi się w piersi, powodując obrzęk i zaczerwienienie skóry. Zapalny rak piersi stanowi około 1% do 5% wszystkich przypadków raka piersi. Jeśli jednak pryszcz nie ustępuje, udaj się do lekarza, aby omówić swój stan i dowiedzieć się, co jest jego przyczyną.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak powiększyć piersi
Czytaj Dalej

Jak powiększyć piersi

Czy szukasz sposobów na powiększenie piersi? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się o naturalnych metodach powiększania piersi. Niezależnie…
Samobadanie piersi
Czytaj Dalej

Samobadanie piersi

Jeśli zauważyłaś zmiany w swoich piersiach lub myślisz, że coś Ci dolega, powinnaś umówić się na wizytę u…