Rekonwalescencja po złamaniu nosa - jak długo trwa?

Jak długo goi się rana po operacji plastycznej nosa?

Po operacji plastycznej nosa, powinieneś przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących tego, czego nie powinieneś robić, aby rana goiła się prawidłowo. Obejmuje to przebywanie na słońcu i unikanie pikantnych potraw. Należy również upewnić się, że rana jest czysta i sucha. Rana będzie przykryta plastikową szyną przez 4 do 6 dni po zabiegu.

Postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza po rhinoplastyce

Po rhinoplastyce należy dokładnie przestrzegać instrukcji lekarza. Może wystąpić tymczasowy obrzęk i zasinienie, ale powinny one ustąpić w ciągu kilku tygodni. Dobrze jest unikać ciężkich czynności, w tym podnoszenia, schylania się lub ćwiczeń, dopóki lekarz nie wyrazi na to zgody. Ponadto, przez dwa do czterech tygodni po zabiegu należy unikać noszenia okularów, ponieważ mogą one wywierać nacisk na gojący się nos, powodując obrzęk i zasinienie.

Ogólnie rzecz biorąc, zostaniesz wypisany ze szpitala w dniu zabiegu. Jednak w rzadkich przypadkach może zaistnieć potrzeba pozostania na noc. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy po zabiegu rhinoplastyki wystąpią wymioty lub inne komplikacje zdrowotne. Należy również zaplanować co najmniej tydzień wolnego od pracy po zabiegu rhinoplastyki, aby odzyskać siły. Chociaż możesz czuć się obolały i opuchnięty po zabiegu, z każdym dniem zaczniesz czuć się lepiej i powinieneś wrócić do swojego normalnego stanu w ciągu jednego tygodnia.

Jeśli jesteś niezadowolony ze swojego wyniku, być może będziesz musiał poddać się drugiej operacji. Niewielka zmiana struktury nosa może diametralnie zmienić wygląd Twojej twarzy. Doświadczony chirurg będzie w stanie uzyskać pożądany przez Ciebie wygląd. Jeśli zdecydujesz się na drugą operację, powinieneś odczekać rok od pierwszej. Jest to spowodowane tym, że Twój nos będzie się zmieniał w ciągu następnego roku.

Unikaj pikantnych potraw

Po zabiegu rhinoplastyki, będziesz musiał unikać pikantnych potraw przez co najmniej tydzień. Pikantne jedzenie może zwiększyć ciśnienie krwi i spowolnić proces gojenia, więc najlepiej trzymać się mdłych, miękkich pokarmów. Pikantne jedzenie może również powodować krwawienie po operacji. Ponadto, pikantne jedzenie może być niewygodne do jedzenia i będzie dodawać do obrzęku i dyskomfortu.

Oprócz pikantnych potraw, będą Państwo chcieli również trzymać się z dala od pokarmów o dużej zawartości soli. Może to prowadzić do krwawienia i podrażnienia nosa. Nie powinieneś także rezygnować z przetworzonej żywności, ponieważ zawiera ona duże ilości cukru, sodu i tłuszczów nasyconych. Są one również prawdopodobne, aby spowodować dodatkowy obrzęk, który będzie spowolnić proces odzyskiwania. Nie powinieneś również jeść pokarmów, które są zbyt gorące lub zimne. Należy również unikać chrupiących pokarmów.

Podczas rekonwalescencji po zabiegu rhinoplastyki ważne jest, aby utrzymywać nos w pozycji uniesionej. Powinieneś używać dodatkowych poduszek, takich jak podróżna poduszka w kształcie litery U. Dobrym pomysłem jest również użycie nawilżacza, aby utrzymać wilgotne powietrze. Nawilżacze mogą również przeciwdziałać wysuszającemu działaniu ogrzewania w pomieszczeniach. Niektórzy pacjenci mogą również doświadczyć nudności lub wymiotów w pierwszym tygodniu po zabiegu rhinoplastyki. Jest to normalne, ale należy obserwować swoje objawy, aby nie powodować dodatkowych problemów.

Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce

Po zabiegu rhinoplastyki, pacjenci muszą stosować filtry przeciwsłoneczne, aby chronić miejsca nacięcia. Ekspozycja na światło słoneczne może powodować blizny i plamy posłoneczne, a także może zwiększać ryzyko zachorowania na raka skóry. Chirurg kosmetyczny udzieli wskazówek, aby unikać ekspozycji na słońce, jednak zbyt duża ekspozycja na słońce może mieć negatywny wpływ na wyniki operacji.

W ciągu pierwszych trzech tygodni po zabiegu rhinoplastyki, pacjentom odradza się podejmowanie jakiejkolwiek aktywności seksualnej. Zamiast tego zachęca się je do lekkich spacerów po domu, aby zapobiec nadmiernemu krwawieniu i powikłaniom. Dodatkowo, kobiety, które przeszły operację plastyczną nosa, są zachęcane do nieużywania makijażu do czasu usunięcia gipsu. Nakładanie makijażu na gojącą się skórę może prowadzić do infekcji i innych powikłań.

Oprócz powodowania obrzęku, nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do pogorszenia blizn chirurgicznych. Kluczowe znaczenie ma ochrona nosa przed słońcem przez sześć miesięcy do jednego roku po zabiegu. To zdroworozsądkowe podejście pomoże zapewnić ogólny sukces zabiegu. Istnieje kilka prostych sposobów ochrony twarzy przed słońcem, w tym noszenie kapelusza lub fartucha na nos.

Utrzymuj ranę w czystości

W okresie rekonwalescencji po zabiegu rhinoplastyki ważne jest, aby utrzymać ranę w czystości. Zapobiegnie to infekcjom i pozwoli utrzymać twarz i nos w komfortowych warunkach. Możesz użyć końcówek Q nasączonych wodą utlenioną, aby usunąć strupy i krew. Takie czyszczenie powinno trwać przez pierwsze pięć dni po zabiegu rhinoplastyki, po czym krwawienie powinno ustać.

Ważne jest, aby utrzymać nacięcie w czystości i suchości po zabiegu rhinoplastyki. Może to pomóc w zapobieganiu zakażeniom i poprawić wyniki operacji plastycznej nosa. Możesz zastosować nadtlenek wodoru do rany, aby rozpuścić wszelkie szwy, które mogą znajdować się wewnątrz nosa. Jeśli nie chcesz stosować nadtlenku wodoru, możesz zamiast tego użyć maści z antybiotykiem.

W pierwszych dwóch dniach po operacji należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, ponieważ może to zwiększyć obrzęk. Ważne jest również, aby unikać forsownej aktywności przez trzy tygodnie po zabiegu. Należy pamiętać o noszeniu kapelusza, aby chronić twarz i stosować krem z filtrem SPF 15.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane