Zaczerwienienia wokół nosa – jak sobie z nimi radzić? 

Zaczerwienienia wokół nosa to dość częsty problem skórny, który może powodować dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, aby pozbyć się dokuczliwych objawów. 

Zaczerwienienia wokół nosa to dla wielu osób poważny problem estetyczny. Często oprócz nienaturalnego kolorytu występuje nadmierne przesuszenie i łuszczenie się skóry, mogą pojawić się wypryski. Przyczyną problemów bywają zaburzenia w funkcjonowaniu skóry, alergie, zakażenia bakteryjne, ale również stosowanie nieodpowiednich produktów do makijażu lub niewłaściwa pielęgnacja. Sprawdź, co pomoże na zaczerwienioną skórę.

Zaczerwienienia wokół nosa – przyczyny

Wśród przyczyn powodujących zaczerwienienie skrzydełek nosa najczęściej wymienia się podrażnienia wywołane częstym oczyszczaniem podczas kataru. Nienaturalna barwa skóry może być spowodowana alergią, czyli silną reakcją organizmu na pyłki roślin, roztocze kurzu domowego czy sierść i skórę zwierząt. Alergii towarzyszy silny świąd nosa, częste, uporczywe kichanie i wodnista wydzielina z nosa. 

Przyczyną problemów skórnych są także infekcje bakteryjne lub zaburzenia hormonalne. Nieestetyczne zaczerwienienie wokół nosa często pojawia się po długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, a także na skutek działania drażniących środków chemicznych. Panie skarżą się na kłopoty z cerą po użyciu nieodpowiednich produktów do makijażu. Istotne znaczenie dla kondycji skóry ma także codzienna pielęgnacja skóry twarzy. Niedokładne oczyszczanie, sięganie po kosmetyki z dużą zawartością sztucznych składników, niestosowanie kremów nawilżających prowadzi do wysuszenia i podrażnienia skóry. Skutkiem może być zaczerwienienie delikatnego naskórka np. w okolicy nosa. Metodą zapobiegania nadmiernej utracie wody będzie stosowanie odżywiających i nawilżających środków – przyda się np. odpowiednio dobrany olejek do twarzy.

Jak wygląda zaczerwienienie wokół nosa?

Zaczerwienienia wokół nosa trudno przeoczyć. Skóra w okolicy skrzydełek wygląda na podrażnioną, zmienia się jej zabarwienie, a dodatkowo pojawia się świąd, któremu towarzyszy uczucie pieczenia. Naskórek może się złuszczać, niekiedy pojawiają się strupki, pęcherze, a nawet obrzęk nosa.

Objawy będą nieznacznie się różnić w zależności od przyczyny zaczerwienienia. W większości przypadków zmiana zabarwienia w okolicy nosa nie świadczy o poważnych problemach zdrowotnych. Warto jednak obserwować, czy zaczerwienienie ustępuje po przeprowadzeniu odpowiednich zabiegów i zastosowaniu preparatów nawilżających, natłuszczających, odżywiających skórę.

Jak radzić sobie z zaczerwienieniem wokół nosa?

Leczenie zaczerwienionej skóry zawsze zależy od przyczyny. Jeśli podrażnienie naskórka spowodowane jest katarem lub alergią, warto sięgnąć po preparaty, które złagodzą zaleganie wydzieliny czy świąd. Przydadzą się leki przeciwhistaminowe, sól fizjologiczna lub woda morska. Do czyszczenia nosa najlepiej wykorzystywać miękkie i delikatne chusteczki higieniczne

Skórę skrzydełek zaleca się smarować maścią, w której składzie znajduje się witamina E i B3, a także wapń i cynk. Zadziałają one przeciwzapalnie, natłuszczą i przyspieszą regenerację uszkodzonego naskórka. 

Warto pamiętać, że istotne jest nie tylko nawilżanie z zewnątrz, ale i od środka, dlatego koniecznie należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów. W trakcie przeziębienia dobrze jest pić ciepłą herbatę z sokiem malinowym, miód z cytryną i imbirem czy mleko z miodem i czosnkiem. Takie domowe metody pomogą szybko uporać się z katarem i podrażnieniem skóry.

Infekcje na tle bakteryjnym, grzybiczym, a także zaburzenia gospodarki hormonalnej wymagają konsultacji z lekarzem. Jeśli problem nie znika, udaj się do specjalisty. Być może konieczne będzie podanie antybiotyku, leku przeciwgrzybiczego lub wyrównanie poziomu hormonów.

Jak zapobiegać powstawaniu zaczerwienień wokół nosa? 

Zaczerwienieniom wokół nosa warto zapobiegać, wybierając delikatne i naturalne produkty do pielęgnacji i makijażu. Na ich skład szczególną uwagę powinny zwracać osoby, które mają skórę skłonną do podrażnień, wrażliwą. Warto wybierać kosmetyki hipoalergiczne czy emolienty. 

Każdego dnia należy dokładnie oczyszczać skórę twarzy i tonizować, co przełoży się na odpowiednie pH, a następnie nakładać preparaty odżywiające i głęboko nawilżające. Aby zachować skórę w zdrowiu i cieszyć się jej pięknym wyglądem, należy unikać kontaktu z czynnikami drażniącymi – kosmetykami z alkoholem, detergentami, promieniowaniem UV, zbyt suchym powietrzem, wysokimi temperaturami itp. Skóra wymaga ochrony, dlatego na co dzień warto stosować kremy z filtrem. 

Zaczerwienienie wokół nosa to problem, z którym każdy zmagał się choć raz w życiu. Zazwyczaj nie wymaga specjalnych zabiegów ani leczenia, a jedynie odpowiedniego traktowania skóry. Jeśli jednak problem się powtarza lub nasila, warto poszukać przyczyny i zastosować specjalistyczne leczenie.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czytaj Dalej

Olejki eteryczne – aromatyczny sekret zdrowia i relaksu

W dzisiejszym zabieganym świecie coraz więcej osób szuka naturalnych metod poprawy zdrowia i samopoczucia. Jednym z takich rozwiązań, które cieszy się nieustającą popularnością, są olejki eteryczne. Te skoncentrowane ekstrakty roślinne od wieków wykorzystywane są w aromaterapii, kosmetyce, a nawet medycynie. Przynoszą one liczne korzyści dla ciała i umysłu, działając odprężająco, poprawiając nastrój oraz wspomagając leczenie różnych dolegliwości.