Czy to już menopauza

Czy to już menopauza? Jak rozpoznać klimakterium?

Menopauza to czas, w którym w ciele kobiety zachodzą zmiany prowadzące do zakończenia okresu płodności. Jakie objawy mogą świadczyć o rozpoczynającym się klimakterium? Kiedy można się ich spodziewać?

Każda kobieta przechodzi menopauzę inaczej. W okres ten wchodzi też w różnym wieku – najczęściej około 50. roku życia. Warto jednak pamiętać, że pierwsze objawy mogą pojawić się już kilka lat wcześniej. Niektóre z pań przechodzą tzw. wczesną menopauzę, która rozpoczyna się w wieku 40-45 lat. Pierwszym objawem, który najczęściej niepokoi kobiety, są zaburzenia miesiączkowania. Okres staje się nieregularny, cykle mogą się wydłużać lub skracać. To jednak nie jedyny symptom zbliżającego się klimakterium.

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z beautysource.pl

Menopauza a krwawienie miesięczne

Dłuższy rodzi pytanie, czy to już menopauza. Zwykło się uważać, że ustąpienie krwawienie na czas 12 miesięcy oznacza wejście kobiety w okres klimakterium. Nie oznacza to jednak, że miesiączka już nie powróci. Zdarzają się bowiem przypadki, gdy nawet po ponad roku jajniki podejmują aktywność. Stąd przestroga dla wszystkich pań – również wtedy można zajść w ciążę! Jak upewnić się, że miesiączka po dłuższym czasie oznacza chwilowy powrót płodności? Najlepiej udać się do ginekologa i wykonać badanie USG.

Kontrola u lekarza jest niezbędna także z innego powodu – krwawienie w okresie okołomenopauzalnym może oznaczać różnego rodzaju schorzenia. Zaburzenia miesiączkowania mogą mieć wiele różnych przyczyny, dlatego warto zgłosić się do ginekologa i omówić wszystkie objawy. Z pomocą specjalisty ustalisz, czy to już menopauza. kilku lub kilkunastu miesięcy przerwy zawsze jest wskazaniem do wizyty u lekarza.

Jak przetrwać klimakterium?

Choć menopauza wielu kobietom kojarzy się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, wcale nie musi oznaczać pogorszenia jakości codziennego życia. Rzeczywiście dość często występują uderzenia gorąca czy nadmierna potliwość, jednak zazwyczaj panie nie odczuwają ich jako wyjątkowo kłopotliwe. Zmiany zachodzą w całym organizmie – układzie kostnym, krążenia. Panie zmagają się z gorszą kondycją skóry, przybierają na wadze, skarżą się na wahania nastroju, mogą stać się bardziej nerwowe. Dla niektórych to dość trudny etap, inne przechodzą go stosunkowo łagodnie. Wszystkie jednak powinny szczególnie zadbać o siebie – wzbogacić dietę, sięgnąć po odpowiednie kosmetyki do skóry, zwiększyć aktywność.

Jak radzić sobie w okresie przekwitania? Przede wszystkim warto pamiętać, że objawy mogą mieć różne nasilenie i różny czas występowania. Czasem pojawiają się już 5 lat przed menopauzą, a czasem towarzyszą kobiecie jeszcze 5 lat po przekwitnięciu. Jeśli dolegliwości naprawdę są uciążliwe i przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, można sięgnąć po preparaty łagodzące objawy fizyczne i poprawiające samopoczucie. Czasem lekarz może zlecić terapię hormonalną. Warto też samej spróbować zadbać o swoje zdrowie i nastrój, dbając o codzienną dawkę ruchu, zdrowy sen i zmianę sposobu odżywiania.

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety. Warto obserwować swoje ciało, by w porę zauważyć objawy nadchodzących zmian. Nie unikaj rozmów z lekarzem, badaj się i sięgaj po środki, które powstały z myślą o kobietach w kwiecie wieku.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Kiedy należy odstawić dziecko od piersi?
Czytaj Dalej

Kiedy należy odstawić dziecko od piersi?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy odstawić dziecko od piersi, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników. Według wieloletniej przewodniczącej La…