Istnieją różne sposoby sprawdzania piersi pod kątem zmian i guzków. Należą do nich oględziny, mammografia i comiesięczne samobadanie. Jeśli jednak szukasz bardziej dokładnej metody, przeczytaj dalej, aby uzyskać dodatkowe wskazówki. Omówimy też niektóre korzyści płynące z badań mammograficznych. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci podjąć świadomą decyzję o tym, jak często badać swoje piersi.
Comiesięczne samobadanie piersi
Kobiety powinny wykonywać comiesięczne samobadanie piersi z wielu powodów. Samobadanie pozwala określić, czy piersi powiększają się czy kurczą. Pomoże Ci także wykryć wszelkie zmiany w rozmiarze lub kształcie, które mogą sygnalizować problem. Samobadanie wykonuj po zakończeniu miesiączki, kiedy Twoje piersi są mniej obrzmiałe i tkliwe. Jeśli nie masz okresu, powinnaś zaplanować samobadanie piersi na ten sam dzień każdego miesiąca. Powinnaś zwracać uwagę na zmiany wielkości i kształtu oraz wyczuwać dołeczki. Zmiany wielkości należy wyczuwać obiema rękami.
Wykonywanie comiesięcznego samobadania piersi jest szczególnie ważne dla kobiet przechodzących menopauzę. Zaleca się przeprowadzanie tego badania co miesiąc, ale można je również wykonywać w dowolnym momencie. Im częściej będziesz je wykonywać, tym lepiej poznasz swoje piersi. Staraj się zaplanować samobadanie na kilka dni po miesiączce. Kiedy Twoje piersi są najmniej nabrzmiałe, najprawdopodobniej zauważysz zmiany. Jeśli zauważysz coś nowego, skontaktuj się z lekarzem i zbadaj to.
Badanie wzrokowe
Badanie wzrokowe piersi polega na badaniu palpacyjnym tkanki piersi pacjentki. Badanie przeprowadza się w pozycji siedzącej, z rękami po bokach i dłońmi ułożonymi nad głową. W różnych pozycjach badający może ocenić wielkość piersi, ich symetrię, wielkość brodawek sutkowych i fakturę. Można również poszukać obszarów o grubej skórze. Obszary te są często uwypuklane przez ruch lub napinanie mięśni piersiowych.
Zaleca się, aby kobiety rozpoczynały wykonywanie BSE już w wieku 20 lat i praktykowały je regularnie przez całe życie. Dzięki temu będą mogły zapoznać się z własnymi piersiami i rozpoznać wszelkie zmiany. Jeśli kobiety nadal miesiączkują, BSE należy przeprowadzać co najmniej kilka dni po zakończeniu miesiączki, ponieważ wtedy piersi będą mniej tkliwe i nabrzmiałe. Aby uniknąć dyskomfortu lub błędnej interpretacji, osoba badająca powinna nosić wygodny biustonosz.
Mammografia
Najlepszym sposobem stwierdzenia, czy Twoje piersi są zdrowe, jest ich regularne samobadanie. Aby mieć pewność, że Twoje piersi są zdrowe, wykonuj samobadanie raz w miesiącu. Pamiętaj o zbadaniu całego obszaru, łącznie z brodawką sutkową i obojczykiem. Poza badaniem piersi powinnaś także sprawdzać pachy pod kątem uniesionych węzłów chłonnych, które mogą przypominać twarde guzki. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe zmiany, natychmiast zadzwoń do lekarza, aby umówić się na wizytę w celu ustalenia, czy nie masz raka piersi.
Aby przeprowadzić ręczne badanie piersi, należy się położyć i podłożyć poduszkę pod prawe ramię. Prawą rękę trzymaj za głową. Opuszkami trzech środkowych palców delikatnie uciskaj każdą część piersi. Pamiętaj, by na przemian uciskać lekko i mocno. Powtórz tę samą czynność w przypadku drugiej piersi. Możesz także sprawdzić tkankę pod pachą, pod brodawką sutkową i wokół pachy.
Inne sposoby sprawdzania guzków lub zmian
Jednym z najłatwiejszych sposobów sprawdzenia piersi pod kątem zmian lub guzków jest położenie się na plecach i uciskanie tkanek palcami. Pomoże Ci to w bardziej równomiernym wyczuciu całej tkanki w obu piersiach. Jeśli znajdziesz guzek lub zmianę, nie wpadaj w panikę! Jeśli guzek lub zmiana wydają się zbyt duże lub zbyt małe, zgłoś się do lekarza. Na szczęście 80 procent guzków i zmian w piersiach ma charakter łagodny.
Innym sposobem na sprawdzenie piersi jest kontrola wzrokowa. Najpierw zdejmij ubranie powyżej talii i unieś ręce nad głowę. Zwróć uwagę, czy w piersiach nie ma dołeczków lub bolesności, które mogą świadczyć o problemie. Możesz także sprawdzić węzły chłonne w dolnej części pachy. Jeśli nie są one powiększone, mogą być opuchnięte lub przebarwione. Możesz także zauważyć, że z sutków wydobywa się nietypowa wydzielina.
Podobne tematy