Jak usunąć owłosienie z piersi - która metoda jest dla Ciebie odpowiednia?

Zanik piersi po laktacji – co to jest?

Można się zastanawiać, co powoduje zanik piersi po laktacji? Jest to jedna z wielu zmian, które zachodzą w organizmie podczas laktacji. W tym czasie receptory czuciowe w brodawce sutkowej są stymulowane przez ssanie. Proces ten zmienia szlaki molekularne i fizjologiczne oraz prowadzi do zmian hormonalnych, sutkowych i metabolicznych.

Ssanie stymuluje receptory czuciowe w brodawce sutkowej

Po zakończeniu laktacji ssanie stymuluje receptory czuciowe w brodawce sutkowej dziecka. Uwalniana jest oksytocyna, peptyd produkowany przez podwzgórze i przechowywany w tylnym płacie przysadki mózgowej. Hormon ten powoduje, że przewody mleczne uwalniają mleko i jest on uwalniany jako reakcja warunkowa. Uważa się, że reakcja ta jest wywoływana przez wzrok lub świadome myśli. Mimo że nie znaleziono bezpośrednich dowodów na to, że u kobiet karmiących występuje reakcja na karmienie piersią wywołana oksytocyną – ten kąsek informacji jest rezultatem pracy autorów portalu medycynaestetycznainstytut.pl.

Ssanie pojawia się, gdy dziecko jest dobrze przystawione do piersi. Skuteczne ssanie polega na głębokim, powolnym ssaniu. Innym wskaźnikiem efektywnego ssania jest widoczne lub słyszalne połykanie. Dziecko może ssać bardzo szybko, aby pobudzić wypływ mleka. Jeśli jednak ssanie jest niewystarczające, dziecko może nie być w stanie wziąć piersi do ust.

Zmiany fizjologiczne, metaboliczne i molekularne zachodzące podczas laktacji

Zanik piersi po laktacji jest częstym zjawiskiem i często wynika ze zmian hormonalnych, metabolicznych i molekularnych zachodzących podczas laktacji. U ludzi i gryzoni w okresie laktacji zmniejsza się wydalanie wapnia z moczem, co ma na celu utrzymanie produkcji mleka. Hormon peptydowy oksytocyna jest uwalniany do krwiobiegu przez tylną część przysadki mózgowej i służy jako hormon do celów obwodowych. Zwiększa ona ilość krążenia matczynego podczas laktacji, a także bierze udział w wyrzucie mleka poprzez skurcz komórek mioepitelialnych. Ponadto oksytocyna jest odpowiedzialna za regulację funkcji osteoblastów i osteoklastów w kościach.

Kilka hormonów, w tym kortyzol, wywołuje zmiany w gruczole mlekowym podczas laktacji. Zmiany te umożliwiają gruczołowi sutkowemu zaspokojenie potrzeb żywieniowych niemowlęcia i produkcję mleka. W procesie tym kluczową rolę odgrywa wzrost produkcji białek mleka oraz mobilizacja adipocytów i lipidów. Ponadto zwiększone stężenie prolaktyny (hormonu wydzielanego przez gruczoł mlekowy) zwiększa produkcję białek mleka.

Przyczyny laktacyjnego zaniku piersi

Jeśli zauważyłaś zanik piersi po zakończeniu laktacji, możesz mieć powody do niepokoju. Jeśli w czasie ciąży Twoje piersi nie były duże, to po porodzie nie powinny się powiększyć. Ten pierwotny brak laktacji może być spowodowany innymi przyczynami. Jeśli doświadczasz tego problemu po porodzie, oto kilka przyczyn zaniku piersi. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych przyczyn zaniku piersi.

Objawy

Kobiety karmiące piersią powinny zwrócić uwagę na typowe objawy zespołu zaniku piersi po zakończeniu laktacji. Podczas laktacji kobiety produkują duże ilości mleka. W miarę jak piersi rosną, rozwijają brodawkę sutkową z wieloma komórkami. Kiedy dziecko nie karmi już piersią, brodawka musi się przebudować i odzyskać swój normalny kształt. W tym okresie przejściowym komórki odpornościowe zabijają komórki wytwarzające mleko.

Leczenie

U ludzi zanik piersi po laktacji może prowadzić do znacznej utraty zrazików i zmniejszenia ilości tkanki gruczołowej. Tkanka piersi po porodzie ma podobną strukturę jak u kobiet przed ciążą, z dużą liczbą komórek apoptotycznych i środowiskiem komórkowym przypominającym środowisko gojenia się ran. Tkanka piersi poddawana poporodowej przebudowie musi zostać przywrócona do stanu sprzed ciąży.

W celu poprawy jakości życia pacjentek, które przeżyły raka piersi, dostępnych jest kilka metod leczenia. Jedną z nich jest miejscowa terapia estrogenami dopochwowymi. Niestety, leczenie to jest często źle widziane i piętnowane, a pacjentkom, które przeżyły raka piersi i doświadczyły tego stanu, zwykle proponuje się zamiast estrogenu środki nawilżające i lubrykanty. Należy jednak pamiętać, że kobiety karmiące piersią mają bardzo wysoki poziom prolaktyny – hormonu, który ma działanie antagonistyczne w stosunku do estrogenu. Stosowanie żelu nawilżającego może przynieść tymczasową ulgę w przypadku suchości i dyspareunii.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Korekta nosa za pomocą kwasu - czy to możliwe?
Czytaj Dalej

Masowanie zatkanego nosa – czy to działa?

Masowanie zatkanego nosa może pomóc otworzyć zatoki i odprowadzić zator. Kluczem jest użycie umiarkowanego nacisku podczas masażu. Zacznij…
Czy można ujędrnić piersi - co robić
Czytaj Dalej

Czy podnosząc piersi mogę je powiększyć?

Jeśli chcesz mieć większy biust, spróbuj wykonywać ćwiczenia, które napinają mięśnie pod klatką piersiową. Choć powiększenie piersi jest…
Odmrożenie nosa - jak dbać?
Czytaj Dalej

Odmrożenie nosa – jak dbać?

Przede wszystkim, należy zwrócić się do lekarza, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć odmrożenie. Pracownik służby zdrowia będzie musiał…