Kiedy należy odstawić dziecko od piersi?

Kiedy należy odstawić dziecko od piersi?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy odstawić dziecko od piersi, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników. Według wieloletniej przewodniczącej La Leche League Diane Bengson, często łatwiej jest odstawić dziecko od piersi w okresie od 8 do 10 miesięcy. W rzeczywistości dzieci zwykle tracą wtedy zainteresowanie karmieniem, ponieważ przyswajają informacje sensoryczne i odciągają pokarm od piersi. Co więcej, w tym czasie dziecko prawdopodobnie zaczyna odczuwać smak piersi.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z beautythermal.pl

Karmienie piersią jest procesem dwukierunkowym

Pomimo swojej nazwy, karmienie piersią jest procesem dwukierunkowym – dzieci różnie reagują na karmienie, a niektóre mogą go nawet nie lubić. Łatwo jest pozwolić, aby reakcja dziecka na karmienie piersią wpłynęła na Twoje wyobrażenie o tym procesie, ale może to być po prostu Twoje szczęście. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o wyzwaniach związanych z karmieniem piersią starszych dzieci. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych pytań dotyczących karmienia piersią starszych dzieci – cytat ten jest konsekwencją analiz redakcji strony .

Pierwsze pytanie, jakie zadaje sobie większość nowych matek rozpoczynających karmienie piersią, brzmi: „Czy potrzebuję więcej czasu?”. Choć karmienie piersią może wydawać się naturalnym procesem, wymaga jednak wytrwałości i praktyki. Nowe macierzyństwo to stroma krzywa uczenia się, a dostosowanie się do hormonów może być wyczerpujące. Aby karmienie piersią było łatwiejsze i bardziej skuteczne, szukaj wsparcia u przyjaciół i rodziny. Aby rozpocząć karmienie piersią, zadzwoń pod numer całodobowej infolinii ABA (ABA’s 24-hour Breastfeeding Helpline).

Nagłe odstawienie od piersi może prowadzić do zablokowania przewodów, zapalenia sutka lub ropni piersi

Jeśli odczuwasz ból podczas karmienia piersią, być może masz zatkany przewód mleczny. Zatkany przewód mleczny może być spowodowany kilkoma czynnikami, w tym nadmierną podażą mleka, zwężeniem lub zablokowaniem przewodu. Jeśli zauważysz biały korek w pobliżu otworu brodawki sutkowej, najprawdopodobniej jest to zatkany przewód mleczny. Może on jednak rozwinąć się także w dalszej części piersi. Niezależnie od przyczyny, jeśli w porę nie zajmiesz się problemem, może dojść do zapalenia sutka lub ropnia piersi.

W większości przypadków zatkany przewód jest nieszkodliwy i ustępuje samoistnie w ciągu jednego dnia. Jeśli jednak nadal będziesz odmawiać odstawienia dziecka od piersi, może dojść do zakażenia mastitis. Infekcja ta może być bardzo bolesna i może prowadzić do zablokowania przewodów, zapalenia sutka lub ropni piersi. Jeśli podejrzewasz, że u Twojego dziecka występuje któreś z tych powikłań, natychmiast skontaktuj się z pediatrą.

Karmienie zastępcze

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przed odstawieniem dziecka od piersi, a jednym z najważniejszych jest poziom komfortu dziecka. Karmienie piersią jest głównym źródłem komfortu dla dziecka i naturalnym zachowaniem jest chęć kontynuowania tej rutyny tak długo, jak to możliwe. Jeżeli jednak dziecko nie jest w stanie tolerować nagłego spadku podaży mleka, najlepszym rozwiązaniem może być stopniowe odstawianie dziecka od piersi. Pomoże to dziecku przyzwyczaić się do tej zmiany i uniknąć problemów takich jak obrzęk lub zatkanie przewodów mlecznych.

Pierwszym krokiem w odstawianiu dziecka od piersi jest znalezienie akceptowalnego substytutu karmienia piersią. Może to być zdrowa przekąska, kubek wody, a nawet przytulanie. Jeśli Twoje dziecko zawsze ssało kciuk, może to być znak, że próbuje dostosować się do zmian emocjonalnych, które wiążą się z odstawieniem od piersi. Jeśli jednak dziecko jest szczególnie silnie przywiązane do karmienia piersią, wprowadzenie w tym czasie pokarmów stałych może mu pomóc.

Podejście Mary Ann Lalonde do odstawienia dziecka od piersi

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy i kontynuowanie tego karmienia do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. Jednak wiele dzieci rozpoczyna naukę w szkole między 12 a 18 miesiącem życia i okresy karmienia naturalnie się skracają. W tym czasie wielu rodziców czuje się spełnionych. Jeśli jednak dziecko jest uparte, nie należy rozpaczać. Dostępnych jest kilka technik, które pomogą Ci odstawić dziecko od piersi.

Innym sposobem odstawienia dziecka od piersi jest stopniowe odstawianie go od piersi, z pomocą starszych dzieci. Zamiast gwałtownego odstawiania dziecka od piersi, możesz ustalić z nim zasady. W tym czasie możesz również porozmawiać o tym, dlaczego odstawiasz dziecko od piersi i zachęcić je do odciągania mleka, jeśli czuje się niekomfortowo. W ten sposób odstawienie od piersi będzie wzajemną wymianą i nie będzie tak gwałtowne.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czytaj Dalej

Laserowe leczenie grzybicy paznokci

Lunula to najbezpieczniejsza opracowana dotąd metoda laserowego leczenia grzybicy paznokci. Dowiedz się więcej na ten temat.