Podniesienie piersi - czy po podniesieniu piersi można karmić piersią?

Podniesienie piersi – czy po podniesieniu piersi można karmić piersią?

Po zabiegu podniesienia piersi karmienie piersią jest zazwyczaj możliwe, ale może stanowić wyzwanie. Po podniesieniu piersi ilość wydzielanego mleka może być mniejsza, dlatego ważne jest, aby porozmawiać ze specjalistą laktacyjnym na temat dostępnych możliwości. Można poprosić o poradę, jak zwiększyć produkcję mleka lub uzupełnić jego zapas. Można również rozważyć powiększenie lub zmniejszenie piersi. Po zabiegu powinnaś być w stanie karmić dziecko przez kilka miesięcy.

Podniesienie piersi

Chociaż nie możesz karmić dziecka bezpośrednio po podniesieniu piersi, karmienie piersią powinno być możliwe po operacji. Twój chirurg pomoże Ci nauczyć się karmienia piersią i prawdopodobnie udzieli Ci wskazówek, jak zwiększyć produkcję mleka i uzupełnić jego zapas. Wiele kobiet decyduje się na karmienie dziecka piersią po operacji podniesienia piersi, ponieważ daje im to więcej miejsca na odciąganie mleka. Karmienie piersią ma kilka zalet. Może ono pomóc Ci poczuć się dobrze we własnym ciele i znacznie ułatwić cały proces.

W wyniku zabiegu Twoje piersi będą wyglądały na bardziej jędrne i większe niż przed zabiegiem. Jeśli planujesz karmić piersią po zabiegu podniesienia piersi, powinnaś omówić tę możliwość ze swoim chirurgiem. Nowoczesne implanty piersiowe są wykonane z silikonu, który prawdopodobnie nie będzie kolidował z mlekiem matki. Co więcej, implanty silikonowe są mniej podatne na problemy z produkcją mleka w piersiach niż implanty z soli fizjologicznej. Niezależnie od tego zabieg podniesienia piersi jest generalnie bezpieczny dla kobiet karmiących piersią.

Zmniejszenie piersi

Karmienie piersią po zabiegu zmniejszenia piersi jest częstym pytaniem, a kobieta, która poddała się temu zabiegowi, powinna zapytać swojego chirurga, czy możliwe jest kontynuowanie karmienia. Mleko jest wytwarzane przez tkankę piersiową, gdy matka ssie dziecko, co powoduje wydzielanie hormonów zwanych oksytocyną i prolaktyną. Jednak karmienie piersią po zabiegu zmniejszenia piersi może być trudne ze względu na uszkodzenie tkanki. Operacja zmniejszenia piersi może spowodować przecięcie tych ważnych nerwów, zmniejszając wrażliwość sutków i zatrzymując produkcję mleka.

Odpowiedź zależy od rodzaju operacji i składu chemicznego organizmu pacjentki. U niektórych kobiet wytwarzanie mleka może być ograniczone po operacji zmniejszenia piersi, ponieważ operacja mogła uszkodzić przewody mleczne i nerwy. Karmienie piersią po zmniejszeniu piersi jest możliwe, ale proces powrotu do zdrowia będzie ograniczony ilością tkanki pozostałej w piersi po operacji oraz liczbą przewodów mlecznych. Z tego względu kobiety, u których wykonano ten zabieg, powinny przed zabiegiem omówić z chirurgiem kwestię produkcji mleka.

Powiększanie piersi

Jeśli zastanawiasz się, czy możliwe jest karmienie piersią po zabiegu powiększania piersi, odpowiedź brzmi: tak! Większość kobiet przechowuje w organizmie pewną ilość mleka i może bezpiecznie karmić dziecko w okresie rekonwalescencji po zabiegu powiększenia piersi. Jeśli jednak miałaś duże powiększenie, tkanka piersi może nie być wystarczająca do produkcji mleka. Jeśli planujesz karmić piersią po zabiegu powiększenia piersi, musisz zadbać o przestrzeganie pewnych środków ostrożności.

Przede wszystkim powinnaś skonsultować się ze swoim chirurgiem w sprawie karmienia piersią. Niektóre zabiegi mogą przeszkadzać w karmieniu piersią, a wiele kobiet nawet o tym nie myśli. Dzieje się tak dlatego, że implanty piersi mogą powodować problemy z dopływem mleka po operacji piersi. Australijskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych opublikowało niedawno badanie dotyczące bezpieczeństwa karmienia piersią po zabiegu powiększenia piersi. Choć nie jest to gwarancja, nie ma się czym martwić. Twój chirurg może pomóc Ci w rozwiązaniu problemów związanych z laktacją i zapewnić dziecku jak najwięcej mleka.

Nacięcia przy podnoszeniu piersi

Jeśli niedawno poddałaś się zabiegowi podniesienia piersi, możesz zastanawiać się, jaki wpływ na karmienie piersią będzie miał ten zabieg. Mogą wystąpić pewne komplikacje, takie jak przerwanie nerwów lub przewodów. Chociaż karmienie piersią nie jest gwarantowane, po zabiegu możesz być w stanie karmić swoje dziecko. Należy jednak porozmawiać z chirurgiem plastycznym o tym, jak bezpiecznie karmić piersią po zabiegu.

Główne ryzyko związane z nacięciami w okolicy brodawki sutkowej lub otoczki polega na tym, że uszkodzą one nerwy regulujące odruch wypływu pokarmu, czyli moment, w którym dziecko karmiące piersią przyczepia się do sutka. Ryzyko to można zminimalizować lub całkowicie wyeliminować, jeśli nacięcie zostanie umieszczone w miejscu, w którym nerwy nie będą się krzyżować. Jednak nacięcia w okolicy pach lub fałdu pachwinowego nie mają wpływu na produkcję mleka.

System laktacyjny

Jeśli miałaś zabieg podniesienia piersi, możesz się zastanawiać, czy nadal możesz karmić swoje dziecko piersią. Zdecydowana większość kobiet jest w stanie to zrobić, a po operacji podniesienia piersi piersi są one zazwyczaj uniesione tylko powierzchownie. Techniki chirurgiczne nie naruszają gruczołów sutkowych i wewnętrznych części brodawki sutkowej. Może się jednak zdarzyć, że zmniejszy się ilość wydzielanego mleka i konieczne będzie przyjmowanie suplementów w celu jego uzupełnienia. Specjalista laktacyjny może doradzić, jak najlepiej zadbać o potrzeby nowego dziecka po operacji podniesienia piersi, w tym jak zwiększyć produkcję mleka po zabiegu i jak uzupełnić jego zapas po zabiegu.

Zabieg podniesienia piersi jest wykonywany dwiema metodami: przez nacięcie okołoaustralne, które przebiega wokół sutka, oraz przez nacięcie w kształcie odwróconej litery T, które pozostawia pionową bliznę. To, która metoda jest najlepsza, zależy od typu ciała i pożądanych rezultatów. Obie metody zmieniają położenie brodawki sutkowej, nie naruszając układu laktacyjnego ani nerwów. Po operacji podniesienia piersi karmienie piersią jest nadal możliwe, a dziecko będzie mogło przytrzymać się Twojej piersi po zabiegu.

Wskazówki dotyczące karmienia piersią po zabiegu podniesienia piersi

Jeśli rozważasz zabieg podniesienia piersi, musisz wiedzieć o kilku rzeczach. Po zabiegu piersi będą Cię bolały przez kilka dni i prawdopodobnie zostaną Ci przepisane leki przeciwbólowe. Chociaż możesz bezpiecznie karmić piersią, powinnaś unikać podnoszenia, zginania i obciążania. Ponadto konieczne będzie usunięcie szwów. Ponadto może być konieczne odczekanie kilku tygodni, zanim będziesz mogła powrócić do normalnych czynności, w tym do karmienia piersią.

To, czy zdecydujesz się na karmienie piersią po zabiegu podniesienia piersi, zależy od Ciebie i Twojego chirurga plastycznego, ale większość kobiet może to robić bez żadnych problemów. Operacja podniesienia piersi może wprawdzie zmniejszyć ilość mleka produkowanego przez matkę, ale pozostawia gruczoły sutkowe i wnętrze brodawki sutkowej w stanie nienaruszonym. Twój chirurg może rozwiać wszelkie wątpliwości i polecić produkty, które mogą wspomóc produkcję mleka po operacji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak długo goi się pierś po rekonstrukcji?
Czytaj Dalej

Jak długo goi się pierś po rekonstrukcji?

Czas gojenia się piersi po operacji rekonstrukcji zależy od rodzaju rekonstrukcji. Ogólnie rzecz biorąc, pacjentki powinny unikać forsownych…
Czy podnoszenie piersi boli?
Czytaj Dalej

Czy podnoszenie piersi boli?

Kobieta rozważająca zabieg podniesienia piersi musi być świadoma potencjalnego ryzyka i korzyści związanych z tym zabiegiem. Kobieta, która…
Plastry do nosa - czym są?
Czytaj Dalej

Plastry do nosa – czym są?

Plastry lub paski nosowe to samoprzylepne bandaże z wtopionymi wewnątrz plastikowymi żeberkami, które nakłada się na mostek nosa…