Kiedy należy odstawić dziecko od piersi?

Jak dbać o piersi

Dbając o swoje piersi, powinnaś być sumienna. Sprawdzaj, czy nie ma guzków, podrażnień skóry i nabrzmienia piersi. Unikaj noszenia biustonoszy z fiszbinami i ograniczającej odzieży. Powinnaś także zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć bakterii i zarazków. Przeczytaj kilka wskazówek. I pamiętaj o nawilżaniu skóry! Sama również możesz zadbać o swoje piersi! Mamy nadzieję, że te wskazówki okażą się pomocne!

Samobadanie piersi

Nauczenie się, jak dbać o własne ciało, może pomóc Ci w dbaniu o Twoje piersi. Samobadanie piersi to świetny sposób, aby dowiedzieć się, jak czują się i wyglądają Twoje piersi. Regularne samobadanie może pomóc Ci we wczesnym wykryciu zmian w piersiach, takich jak rak piersi czy guzki. Wczesne wykrycie oznacza lepsze możliwości leczenia i większe szanse na wyzdrowienie. Dowiedz się, jak się badać i prowadź dziennik swoich badań.

Po pierwsze, zdejmij koszulę i połóż się płasko na jakiejś powierzchni. Opuszkami środkowych palców wyczuj tkankę piersi. Następnie zwróć uwagę na wszelkie zmiany w obrysie i brodawce sutkowej. Lekko lub średnio uciskaj i przesuwaj się od linii biustonosza do obojczyka. Powtórz tę czynność dla każdej piersi. Potem możesz wypróbować różne wzory i sprawdzić, które z nich są lepsze.

Unikaj odzieży ograniczającej

Dbając o piersi, należy unikać noszenia biustonoszy z fiszbinami i odzieży ograniczającej przepływ powietrza. Obcisłe ubrania mogą zatrzymywać powietrze i bakterie w gruczołach sutkowych. Luźna odzież umożliwia przepływ powietrza i zapewnia Ci komfort. Podczas karmienia piersią należy nosić luźne ubrania, ponieważ obcisłe ubrania uciskają piersi i mogą prowadzić do zatkania przewodów. Należy dbać o nawodnienie organizmu i unikać spania na brzuchu, co powoduje ucisk na piersi.

Unikaj biustonoszy z fiszbinami

Dla kobiet z dużym biustem biustonosze z fiszbinami mogą być niewygodne. Matki karmiące piersią powinny unikać ich noszenia przez co najmniej 6 tygodni po porodzie. Będą wtedy wiedziały, kiedy te zmiany wpłyną na ilość produkowanego przez nie mleka. Biustonosze z miękkimi miseczkami na fiszbinach to kolejna opcja dla kobiet, które chcą mieć nieco więcej wsparcia i mniej widoczny kształt. Dla pracujących matek, które potrzebują zarówno konstrukcji, jak i funkcjonalności przy odciąganiu pokarmu, biustonosz z miękkimi miseczkami na fiszbinach może być świetnym rozwiązaniem.

Chociaż wiele kobiet nosi biustonosze na fiszbinach, aby je podnieść i podtrzymać, istnieje mit, że biustonosze te mogą powodować raka piersi. Jednak według dr Sunity Varmy, dyrektor ds. ginekologii ogólnej w Fortis Hospital Shalimar Bagh, biustonosze z fiszbinami w rzeczywistości nie przyczyniają się do rozwoju raka piersi. Chociaż nie powodują go, to jednak zwiększają ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Leczenie guzków

Jeśli zauważyłaś w swoich piersiach guzki, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, jak je leczyć. Choć wiele z tych guzków jest łagodnych, mogą one wymagać leczenia chirurgicznego. Wiele innych można z czasem leczyć poprzez samobadanie. Dowiedz się, jak samodzielnie badać piersi pod kątem zmian i guzków. Oto kilka wskazówek:

Najważniejszą rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, że niektóre z tych guzków są łagodne. Łagodny guzek oznacza, że nie jest on nowotworem, zazwyczaj ma gładkie krawędzie i może się poruszać po naciśnięciu. Ogólnie rzecz biorąc, łagodne guzki występują w obu piersiach. Mogą być spowodowane normalnymi zmianami w tkance piersiowej, infekcją, urazem, torbielą lub martwicą tkanki tłuszczowej. Występują one częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Kiedy należy odstawić dziecko od piersi?
Czytaj Dalej

Kiedy należy odstawić dziecko od piersi?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy odstawić dziecko od piersi, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników. Według wieloletniej przewodniczącej La…