Niacynamid – jedno remedium na różne problemy i niedoskonałości skóry

Dermatolodzy, kosmetolodzy i inni specjaliści stale poszukują skutecznych sposobów na poprawę stanu oraz wyglądu skóry. Jedną z szeroko stosowanych w różnych kosmetykach substancji jest niacynamid. Przekonaj się, z czego wynika tak kompleksowe działanie niacyny!

Nieestetyczne zmiany na skórze to nie tylko kwestia medyczna, zdrowotna. Widoczne niedoskonałości mocno obniżają pewność siebie i poczucie własnej wartości, mogą też negatywnie wpłynąć na życie zawodowe czy osobiste. Stąd ciągłe poszukiwania naukowców, lekarzy i rozbudowywanie rutyny pielęgnacyjnej przez wiele osób. „Jak zwykle” najlepsze rozwiązania podsuwa sama natura. Niacynamid jest substancją naturalnie wytwarzaną przez ciało człowieka, aczkolwiek w niewielkich ilościach – usuwanie zmian na skórze wymaga dostarczenia jej z zewnątrz. Czasami najlepsze będą preparaty miejscowe, w innych przypadkach suplementacja. Witamina PP bierze udział w wielu procesach, które warunkują funkcjonowanie organizmu.

Niacynamid – niacyna, witamina PP. Występowanie, właściwości pochodnej witaminy B₃

Podstawowe składowe niacynamidu to kwas nikotynowy oraz amidy – związki organiczne z grupą amidową. Razem tworzą kwas 3-pirydynokarboksylowy, który dla człowieka jest antyoksydantem i witaminą – pochodną witaminy B₃. Inne nazwy to niacyna, witamina PP oraz Niacinamide na etykietach. Niedobór tej substancji może prowadzić do rozwoju pelagry, która objawia się m.in. agresją, zmęczeniem, problemami ze snem i zaburzeniami ruchowo-koordynacyjnymi. Naturalny niacynamid w stosunkowo dużych ilościach występuje w takich produktach, jak:

  • ryby;
  • mięso;
  • drożdże;
  • orzechy;
  • pełnoziarniste wypieki.

Niacyna łatwo rozpuszcza się w wodzie, nie rozpada się zbyt szybko pod wpływem promieniowania słonecznego i wysokich temperatur, charakteryzuje się dobrą przyswajalnością przez ludzki organizm. Witamina PP pomaga obniżyć poziom cholesterolu, pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego. Z perspektywy leczenia skóry, najważniejsze są następujące właściwości niacynamidu:

  • działanie antybakteryjne;
  • udział w syntezie aminokwasów, hormonów, kwasów tłuszczowych, melaniny i węglowodanów;
  • odbudowa warstwy hydrolipidowej skóry;
  • łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych.

Zastosowanie niacynamidu na trądzik, blizny, przebarwienia regenerację skóry, stany zapalne

Dokuczliwy trądzik młodzieńczy może występować również u dorosłych, choć z nieco innych powodów. Neutralizacja bakterii na powierzchni skóry i działanie przeciwzapalne zmniejszają prawdopodobieństwo powstania grudek, krost, zaczerwienień i zaskórników. Niacynamid przyspiesza gojenie urazów mechanicznych i naturalne procesy regeneracyjne. Dzięki wyrównaniu wydzielania melaniny szybciej znikają blizny, przebarwienia i inne ślady – niekoniecznie po trądziku.

Odbudowana warstwa hydrolipidowa skóry zapobiega utracie wody i lepiej chroni ją przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto niacyna jest w stanie zahamować procesy starzenia. Dzieje się to dzięki zwiększeniu wydzielania elastyny i kolagenu, które odpowiadają za elastyczność, gładkość i blask skóry.

Niacynamid w kosmetykach – zalecenia specjalistów dla osób ze zmianami skórnymi

Niacynę można stosować na każdy typ cery – najwięcej korzyści mogą odnieść osoby o cerze mieszanej lub tłustej. Wskazaniami do stosowania niacynamidu są m.in.:

  • przesuszenie skóry;
  • trądzik;
  • zmarszczki;
  • spadek jędrności skóry;
  • niejednolity koloryt;
  • szarzenie, matowienie skóry;
  • regeneracja po zabiegach medycyny estetycznej.

Witamina PP nie ma istotnych przeciwwskazań medycznych – jest bezpieczna także dla kobiet w ciąży, matek karmiących piersią i niemowląt karmionych mlekiem. Trzeba jednak uważać z dawkowaniem, gdyż pod wpływem niacynamidu może dochodzić do rozszerzania naczyń krwionośnych. Najlepiej nie podejmować decyzji na podstawie poradników i ulotek, tylko udać się do dermatologa na konsultację. Po rozpoznaniu choroby i ustaleniu jej źródła otrzymasz precyzyjne wytyczne. Niektóre zmiany skórne mogą wymagać bardziej inwazyjnej terapii.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Ile kosztuje podniesienie piersi?
Czytaj Dalej

Ile kosztuje podniesienie piersi?

Jeśli myślisz o poddaniu się operacji podniesienia piersi, być może zastanawiasz się, ile będzie Cię to kosztować. Istnieje…