Przygotowanie do operacji plastycznej korekty przegrody nosowej

Przygotowanie do operacji plastycznej korekty przegrody nosowej

Jeśli cierpisz na niedrożność nosa spowodowaną przez odchyloną przegrodę nosową, możesz skorzystać z operacji rekonstrukcji przegrody. Zabieg ten polega na usunięciu przegrody nosowej i zrekonstruowaniu jej w celu złagodzenia niedrożności nosa. Nie jest on jednak przeznaczony do korygowania wydzieliny z nosa ani do łagodzenia bólu głowy.

Powikłania operacji odchylonej przegrody nosowej

Pacjenci, którzy mają odchyloną przegrodę nosową, mogą mieć trudności z oddychaniem, a poddanie się operacji prostowania przegrody może pomóc w poprawieniu objawów. Oprócz zapobiegania niedrożności i zwiększenia jakości snu, leczenie chirurgiczne tego schorzenia może również pomóc w zmniejszeniu chrapania i infekcji zatok.

Procedura obejmuje małe nacięcia wewnątrz i na zewnątrz nosa. Wiąże się on jednak z ryzykiem. Powikłania mogą obejmować krwawienie, zakażenie i obrzęk. Operacja może również skutkować deformacją nosa. Przez pierwsze kilka tygodni pacjent może odczuwać ból i drętwienie. Jednak dyskomfort ten będzie stopniowo ustępował w ciągu kolejnych 6 tygodni.

Powikłania po operacji przegrody nosowej mogą obejmować ponowne odchylenie przegrody lub ponowny wzrost turbin. Pacjenci mogą również doświadczyć drętwienia i tymczasowej utraty czucia w oku. W zależności od stopnia uszkodzenia, pacjenci mogą wymagać podróży do szpitala. Pacjent może również doświadczyć utraty węchu i smaku po operacji przegrody nosowej.

Powikłania po operacji odchylonej przegrody nosowej są rzadkie i raczej nie dotyczą większości pacjentów. Sama operacja trwa około godziny i wiąże się z zastosowaniem znieczulenia ogólnego. Może się zdarzyć, że nie będzie Pan/Pani przytomny/a podczas zabiegu, dlatego należy upewnić się, że ktoś z rodziny lub przyjaciół będzie mógł przyjść i zabrać Pana/Panią do domu. Pielęgniarka będzie Panią/Pana ściśle monitorować przez kilka dni po zabiegu. Jeśli rekonwalescencja przebiega prawidłowo, być może następnego dnia będziesz mógł wrócić do domu. Po wypisaniu ze szpitala będziesz musiał odpoczywać i dbać o siebie. Należy upewnić się, że nie nadwyrężasz swojego oddechu podczas wypróżniania i powinieneś unikać forsownych aktywności przez kilka dni po zabiegu.

Techniki chirurgiczne stosowane w celu skorygowania odchylonej przegrody nosowej

Preferowaną techniką chirurgiczną w celu skorygowania odchylonej przegrody nosowej jest septoplastyka, niewielki zabieg ambulatoryjny wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub doustnym. Chirurg wykonuje małe nacięcie w przegrodzie i usuwa nadmiar kości i chrząstek. Zabieg ten pomaga przywrócić naturalną pozycję nosa w linii środkowej.

Techniki chirurgiczne stosowane w celu skorygowania odchylonej przegrody nosowej są często wykonywane przez otolaryngologa. Chirurdzy ci mają rozległe szkolenie w zakresie kosmetycznego przodu nosa. Mogą oni wyprostować lub usunąć odchyloną przegrodę i przywrócić przepływ powietrza w nosie.

Podczas zabiegu, nacięcie jest wykonane wewnątrz nozdrza. Podczas tej procedury, chirurg podnosi wyściółkę śluzówki tak, że odchylona przegroda może być widoczne. Następnie dokonują repozycji błony śluzowej, aby przywrócić prawidłową pozycję przegrody. Następnie przegroda jest z powrotem zaszywana.

Do nacięcia przegrody można użyć różnych narzędzi. Chirurg może użyć ostrza, podnośnika Freera, kleszczyków Jansena-Midletona lub kleszczyków Blakesleya. Chirurg może również usunąć tylną część chrząstki. W cięższych przypadkach związanych z odchyleniem struny L, może być wymagana septoplastyka pozaustrojowa. Metoda ta umożliwia chirurgowi wyprostowanie przegrody ogonowej i usunięcie ostrogi kostnej.

Przegroda nosowa znajduje się w kości nosowej. Jest połączona z blaszką prostopadłą kości etmoidalnej, kością bębenkową i grzebieniem szczękowym. Zazwyczaj posiada ogon, który leży pomiędzy blaszką prostopadłą a kością bębenkową. Przegroda składa się z dwóch głównych elementów: przegrody chrzęstnej i przegrody kostnej.

Objawy zakażenia dewiacyjnej przegrody nosowej

Przed poddaniem się operacji plastycznej korygującej przegrodę nosową, należy zapoznać się z objawami dewiacyjnej przegrody nosowej. Odchylona przegroda będzie zwężać lub blokować przejście nosowe, utrudniając oddychanie. Może to również zwiększyć ryzyko nawracających infekcji zatok. W ciężkich przypadkach chirurg może zalecić całkowite usunięcie odchylonej przegrody.

Należy najpierw odwiedzić lekarza laryngologa (ucho, nos i gardło), aby ustalić, czy odchylona przegroda jest źródłem objawów. Lekarz przeprowadzi badanie przegrody nosowej za pomocą wziernika lub jasnego światła, aby określić stopień zaawansowania deformacji. W łagodnych przypadkach leczenie nie jest konieczne. Jeśli objawy są uciążliwe, można zmniejszyć ekspozycję na alergeny i leki na receptę.

Jeśli masz przewlekłe lub ciężkie objawy, możesz spróbować aerozoli do nosa i leków wykrztuśnych, aby złagodzić objawy. Leki te mogą również pomóc w utrzymaniu drożności przewodów nosowych i zapobiec zatkaniu nosa. Jednak te zabiegi pomogą Ci tylko tymczasowo i nie wyleczą odchylonej przegrody.

Podczas gdy niewielkie odchylenia przegrody nosowej nie powodują żadnych zauważalnych objawów, poważniejsze odchylenia przegrody mogą wpływać na oddychanie, powodować przewlekłe infekcje i bóle głowy. Niektóre odchylenia przegrody nosowej są dziedziczne, podczas gdy inne są spowodowane urazem w czasie ciąży lub w dzieciństwie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Samobadanie piersi
Czytaj Dalej

Samobadanie piersi

Jeśli zauważyłaś zmiany w swoich piersiach lub myślisz, że coś Ci dolega, powinnaś umówić się na wizytę u…
Jak oddychać przez nos
Czytaj Dalej

Jak oddychać przez nos

Istnieje kilka różnych metod, aby nauczyć się oddychać przez nos. Należą do nich Jala Neti, oklepywanie ust, ćwiczenia…
Plastyka nosa - czy jest niebezpieczna?
Czytaj Dalej

Plastyka nosa – czy jest niebezpieczna?

Zabieg plastyki nosa może być wykonany w gabinecie lekarskim, szpitalu lub ambulatoryjnej placówce chirurgicznej. Pacjenci mogą otrzymać znieczulenie…