Plastyka nosa i brak węchu po operacji

Plastyka nosa i brak węchu po operacji

Po operacji plastycznej nosa pacjent może stracić zmysł węchu. Może to być spowodowane wieloma przyczynami, w tym usunięciem części kości nosa. Ponadto, operacja może wpłynąć na zdolność pacjenta do oddychania i smakowania. Poniżej wymieniono niektóre możliwe skutki uboczne rhinoplastyki, jak również możliwe sposoby leczenia.

Utrata węchu po zabiegu rhinoplastyki

Okres pooperacyjny jest krytyczny dla powrotu do zdrowia po zabiegu rhinoplastyki. Operacja powoduje obrzęk w jamie nosowej i może tymczasowo upośledzić zmysł węchu i smaku. W większości przypadków, ta utrata jest tymczasowa i odejdzie w ciągu miesiąca lub tak – fragment ten pochodzi od redaktora portalu wpmag.pl. Rzadko, osoba doświadczy trwałej utraty zmysłu węchu.

Utrata węchu może wystąpić po zabiegu rhinoplastyki, ale jest to rzadkie powikłanie i może być skorygowane przez rhinoplastykę rewizyjną. Chirurg będzie pracował z Państwem, aby odzyskać zmysł węchu i smaku, jeśli to konieczne. Jednakże, zmysł węchu i smaku pacjenta prawdopodobnie pozostanie zaburzony do czasu zakończenia procesu gojenia.

Pacjenci, którzy doświadczają utraty węchu po zabiegu rhinoplastyki powinni zasięgnąć pomocy medycznej. W miejscu nacięcia może pojawić się infekcja. Najlepiej zgłosić się do specjalisty, jeśli utrata jest więcej niż przejściowa. Leki, obrzęk błony śluzowej i inne procedury mogą powodować utratę węchu po rhinoplastyce.

W jednym z badań naukowcy analizowali wpływ zabiegu rhinoplastyki na zmysł węchu pacjentów. Porównali przedoperacyjny i pooperacyjny zmysł węchu u osób poddanych operacji. W badaniu stwierdzono, że ludzie mieli normalny poziom tlenu przed operacją, ale po rhinoplastyce ich zmysł węchu był upośledzony. Wynik ten został określony jako anosmia. Większość pacjentów nie odzyskała zmysłu węchu.

Efekty uboczne

Chociaż rhinoplastyka jest uważana za stosunkowo bezpieczną operację, zabieg ten może prowadzić do kilku powikłań. Jednym z najczęstszych powikłań jest zmiana kształtu nosa po operacji. Ponadto, pacjenci mogą doświadczyć trudności w oddychaniu po operacji, co może być bardzo niekomfortowe. Do 70 procent pacjentów revision-rhinoplastyka doświadczyć problemów z oddychaniem po zabiegu. Inne powikłania obejmują blizny, utratę sensu śluzówki i infekcje. Istnieje również ryzyko związane z implantami silikonowymi, których wskaźnik powikłań wynosi do 20%.

W okresie rekonwalescencji pacjentom zaleca się powstrzymanie od ciężkich ćwiczeń przez co najmniej dwa tygodnie. Zamiast tego mogą wykonywać lekkie ćwiczenia. Powinni również powstrzymać się od kichania i wydmuchiwania nosa. Powinni również trzymać się z dala od zadymionych lub zakurzonych środowisk, zwłaszcza przez kilka pierwszych dni.

Istnieją również pewne poważne powikłania związane z operacją, w tym powikłania naczyniowe i wewnątrzczaszkowe. Powikłania te mogą stanowić zagrożenie dla życia. W rzadkich przypadkach pacjenci mogą doświadczyć drętwienia nosa lub utraty węchu po operacji. W większości przypadków jest to przejściowe i występuje w miarę gojenia się nosa. Jednak u niektórych pacjentów może wystąpić trwała anosmia.

Krwawienie jest kolejnym częstym efektem ubocznym zabiegu rhinoplastyki. Krew ta może powodować skorupy w nosie, blokując drogi nosowe i wpływając na zmysł węchu pacjenta. Te efekty uboczne mogą występować przez okres do 6 miesięcy po operacji. Jednak niektórzy pacjenci mogą doświadczać ich przez dłuższy czas, zwłaszcza jeśli są poddawani radioterapii lub chemioterapii.

Leczenie

Po zabiegu rhinoplastyki niektórzy pacjenci doświadczają utraty węchu. Jest to spowodowane obrzękiem wewnątrz nosa, który blokuje drogi oddechowe i nerwy węchowe. W rezultacie cząsteczki zapachu nie są w stanie dotrzeć do receptorów w nosie i nie mogą zostać wykryte. Może to prowadzić do wystąpienia objawów przeziębienia lub grypy. Na szczęście stan ten jest przejściowy i w końcu ustępuje.

Operacja może tymczasowo upośledzić zmysł węchu i smaku pacjenta, ale nie musi to być stan trwały. Poprawi się ono po zejściu obrzęku. Dzieje się tak, ponieważ zakończenia nerwowe w nosie wykrywają zapachy, gdy powietrze przechodzi obok. Ponadto, chirurg może również wykonać operację odchylenia przegrody, aby poprawić zmysł węchu pacjenta. Jeśli cierpisz z powodu utraty węchu lub smaku po zabiegu rhinoplastyki, istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby ponownie uzyskać dobry zmysł węchu.

Pierwszym krokiem w uniknięciu pooperacyjnego braku węchu po rhinoplastyce jest zapewnienie, że Twoi pacjenci są odpowiednio poinformowani o tej możliwości. Istnieje wiele powodów, dla których brak węchu może wystąpić po tej operacji. Oprócz obaw kosmetycznych, mogą istnieć podstawowe problemy zdrowotne, które przyczyniły się do zaburzenia. Na przykład niektóre leki mogą wpływać na funkcję nerwu węchowego, co skutkuje zmienionym zmysłem węchu.

Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że chirurg przedstawi Ci harmonogram odzyskiwania zmysłu węchu. Chociaż funkcja węchu może się zmniejszyć po otwartej operacji nosa, zazwyczaj wraca ona do poziomu sprzed zabiegu w ciągu 6 miesięcy od operacji. Może to pomóc uspokoić pacjentów, którzy rozważają przeprowadzenie zabiegu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Na ile dni przed miesiączką bolą piersi - jak zmniejszyć ból dzięki ćwiczeniom
Czytaj Dalej

Najlepsze ćwiczenia na podniesienie piersi

Istnieje kilka różnych ćwiczeń na jędrniejszą i bardziej seksowną klatkę piersiową, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: pracują…
Plastry do nosa - czym są?
Czytaj Dalej

Plastry do nosa – czym są?

Plastry lub paski nosowe to samoprzylepne bandaże z wtopionymi wewnątrz plastikowymi żeberkami, które nakłada się na mostek nosa…
Rak piersi - jak leczyć?
Czytaj Dalej

Rak piersi – jak leczyć?

W przypadku raka piersi istnieje kilka opcji leczenia. Zazwyczaj są to terapie ogólnoustrojowe, takie jak chemioterapia lub terapia…
Korekta nosa za pomocą kwasu - czy to możliwe?
Czytaj Dalej

Masowanie zatkanego nosa – czy to działa?

Masowanie zatkanego nosa może pomóc otworzyć zatoki i odprowadzić zator. Kluczem jest użycie umiarkowanego nacisku podczas masażu. Zacznij…