Powiększanie piersi własnym tłuszczem - czy to się opłaca?

Co robić w przypadku stwierdzenia torbieli w piersi

Nie wszystkie torbiele w piersiach są wyczuwalne. Niektóre z nich są zbyt małe, by można je było wykryć dotykiem, inne zaś znajdują się tak głęboko w tkance piersi, że nie można ich w ogóle wyczuć. Wykrywalne torbiele to często okrągłe lub owalne masy pod skórą piersi. Cysty mogą być ruchome, przemieszczać się pod wpływem nacisku. Mogą one także pojawiać się ponownie w tym samym miejscu z upływem czasu.

Obrazowanie rentgenowskie

Wygląd torbieli w piersi może być różny – od prostej, nieregularnej lub zrazikowej masy do złożonej, wielomiejscowej torbieli. W badaniu ultrasonograficznym można również wykryć torbiel z guzkiem muralnym. Źle zdefiniowana torbiel złożona sugeruje ropień. Zazwyczaj występuje zgrubienie skóry. W rozpoznaniu torbieli piersi pomocne może być badanie MRI.

Zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej często wymagają dwóch ujęć. Pierwsze zdjęcie wykonuje się od tyłu pacjenta. Pacjent powinien położyć się na plecach z rękami po bokach. Drugi obraz jest wykonywany z boku pacjenta. Pacjent powinien pozostać nieruchomo i nie poruszać się podczas procedury. Technolog może umieścić folię pod ramieniem pacjenta. Po wykonaniu zdjęć rentgenowskich lekarz skontaktuje się z pacjentem i przedstawi wyniki.

Jeśli torbiel powoduje ból, może zostać usunięta chirurgicznie. Jeśli torbiel będzie nawracać przez kilka miesięcy, lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny. Jeśli torbiel nadal powoduje objawy, lekarz może zasugerować przyjmowanie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen. W celu leczenia poważnych objawów lekarz może przepisać hormony, w tym doustne środki antykoncepcyjne. Chociaż te terapie hormonalne mogą powodować skutki uboczne, są one zwykle zarezerwowane dla ciężkich przypadków. Torbiel może pozostawać w piersi przez okres do czterech do sześciu tygodni. Badania obrazowe nie są konieczne, dopóki nie pojawią się objawy.

Aspiracja cienkoigłowa

Procedura aspiracji cienkoigłowej jest prostym i bezpiecznym sposobem usunięcia guzka z piersi. Jest to powszechnie stosowana procedura, która daje lekarzom jasne informacje na temat guzka. Do 80% guzków piersi nie jest nowotworowych, a niewielki odsetek jest złośliwy. Płyn uzyskany w wyniku aspiracji jest następnie badany przez cytopatologa. Wyniki tej procedury są ważne, ponieważ mogą wskazywać na konieczność zastosowania dodatkowego leczenia.

Procedura ta jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych. Lekarz oczyści skórę w miejscu, z którego ma zostać pobrana próbka, i nałoży sterylną serwetę. Zostanie podany lek znieczulający, aby obszar ten nie był zbyt wrażliwy. Aspiracja cienkoigłowa może wymagać obrazowania ultrasonograficznego w celu znalezienia właściwego miejsca do wykonania zabiegu. Po zlokalizowaniu miejsca, które ma zostać poddane aspiracji, lekarz wprowadzi cienką igłę ze strzykawką do nieprawidłowego obszaru. Następnie igła odessie tkankę i płyn do strzykawki.

Objawy

Torbiel w piersi to łagodna narośl, która może być bolesna i nieestetyczna. Większość torbieli jest nieszkodliwa, ale jeśli obrzęk nie ustępuje lub ma inne niepokojące cechy, lekarz prawdopodobnie zaleci zabieg chirurgiczny. Płyn wypełniający torbiel może być przezroczysty lub zabarwiony i może być usunięty w klinice. Po usunięciu torbiel zmniejszy się do zera. Jednak u wielu kobiet torbiele nawracają. Nawracające torbiele są zwykle nieszkodliwe i mogą być leczone równie skutecznie jak pierwsza.

Torbiele w piersi mogą być miękkie lub twarde i mogą mieć różną wielkość i kształt. Torbiel jest zwykle miękka w dotyku, ale może być twarda lub wyczuwalna w dotyku. Objawami torbieli w piersi jest tkliwość w okolicy sutka. Chociaż najbardziej narażone na rozwój torbieli są kobiety w wieku od 30 do 50 lat, choroba ta może wystąpić w każdym wieku. Torbiele powiększają się i stają się bolesne podczas comiesięcznych zmian hormonalnych.

Leczenie

Pracownik służby zdrowia może zauważyć torbiel na piersi podczas badania fizycznego i wykonać mammografię lub badanie ultrasonograficzne w celu potwierdzenia diagnozy. Następnie lekarz przeprowadzi procedurę zwaną aspiracją cienkoigłową w celu odprowadzenia płynu z torbieli. Po usunięciu płynu torbiel powinna się rozpuścić, choć może pojawić się ponownie po krótkim czasie. Cysty są zwykle łagodne i nie stanowią zagrożenia nowotworowego.

Samo badanie fizykalne może nie wystarczyć do zdiagnozowania torbieli w piersi. Do potwierdzenia diagnozy może być konieczne wykonanie biopsji lub badania obrazowego. Badanie mammograficzne może wykazać torbiel w piersi jako gładką, okrągłą masę. Leczenie torbieli znalezionej w piersi zależy od objawów i lokalizacji torbieli. Jeśli torbiel powoduje ból, konieczne może być jej usunięcie. Jeśli jest mała i nie powoduje żadnych objawów, może wymagać jedynie zdrenowania. Jeśli jednak torbiel staje się bolesna, należy ją natychmiast leczyć.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak często należy sprawdzać piersi
Czytaj Dalej

Jak często należy sprawdzać piersi

Istnieją różne sposoby sprawdzania piersi pod kątem zmian i guzków. Należą do nich oględziny, mammografia i comiesięczne samobadanie.…