Czy noszenie biustonosza powoduje raka piersi?

Czy noszenie biustonosza powoduje raka piersi?

Ostatnie badania wykazały, że noszenie biustonosza przez dłuższy czas może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi. Kwestionuje się to jednak. W jednym z poprzednich badań stwierdzono, że ryzyko zachorowania na raka piersi było o połowę niższe u kobiet po menopauzie, które nosiły biustonosz. Chociaż Chen i wsp. zaobserwowali podobną zależność, zauważyli, że była ona mniej istotna, gdy badane osoby miały niższy status społeczno-ekonomiczny.

Biustonosze z fiszbinami utrudniają odpływ chłonki z dolnej części piersi

Biustonosze z fiszbinami to odzież podtrzymująca, której zadaniem jest uniesienie i oddzielenie tkanki piersi. Jest to jeden z głównych celów biustonosza z fiszbinami. Biustonosz ten ma jednak swoją ciemną stronę – informacja ta jest zasługą autora strony wowporadnik.pl. Najnowsze badania sugerują, że noszenie biustonosza z fiszbinami może zwiększać ryzyko zachorowania na raka i inne łagodne choroby piersi. Według Sydney Ross Singer i Soma Grismaijer odzież ta może utrudniać przepływ limfy z dolnej części piersi, zwiększając ryzyko zachorowania na raka piersi i inne problemy.

Główny autor badania, doktorant, jest związany z Fred Hutchinson Cancer Research Center, które zbiera pieniądze poprzez Bra Dash – bieg na 5 km, w którym uczestnicy noszą biustonosze poza ubraniem. Biorąc pod uwagę ironię tego związku, niesprawiedliwe byłoby krytykowanie biustonoszy użytych do zbierania funduszy. Badanie zostało źle zaprojektowane i brakowało w nim odpowiedniej kontroli, co doprowadziło do nieświadomego wniosku, że biustonosze nie powodują raka. Autorzy powinni byli wezwać do przeprowadzenia większej liczby badań na ten temat, aby sprawdzić, czy biustonosze z fiszbinami rzeczywiście powodują raka.

Upewnij się, że biustonosz, który nosisz, jest wygodny

Nie ma związku między noszeniem biustonosza a rozwojem raka piersi. Jednak noszenie wygodnego biustonosza może pomóc w zmniejszeniu bólu i wrażliwości piersi. Może też pomóc w utrzymaniu dobrej formy. Jeśli martwi Cię ból piersi, rozważ możliwość profesjonalnego dopasowania biustonosza. American Cancer Society twierdzi, że nie ma naukowych dowodów na to, że noszenie biustonosza powoduje raka piersi. Badanie przeprowadzone w 2014 roku na 1513 kobietach po menopauzie nie wykazało związku między rozmiarem biustonosza a ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Spanie w biustonoszu nie powoduje żadnych istotnych skutków ubocznych ani korzyści. Badania wykazały, że spanie w biustonoszu nie ma wpływu na wzrost piersi, krążenie krwi ani rozwój raka piersi. Ciasno dopasowany biustonosz może jednak powodować podrażnienia skóry i zakłócać sen. Aby uniknąć tych problemów, upewnij się, że noszony przez Ciebie biustonosz jest wygodny i nie powoduje raka piersi. Ciasny biustonosz może również powodować podrażnienie skóry i dyskomfort.

Unikanie noszenia stanika do łóżka

Spanie w staniku może być niewygodne, a nawet powodować zwiotczenie piersi. Poza tym noszenie stanika na noc nie sprawi, że Twoje piersi będą wyglądać lepiej, ani nie zapobiegnie ich powiększaniu się. Nawet jeśli zachorujesz na raka piersi, spanie w biustonoszu nie zapobiegnie jego wystąpieniu. Dlatego najlepiej jest unikać noszenia biustonosza podczas snu.

Chociaż noszenie biustonosza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi, sprawa nie jest taka prosta. Warto wspomnieć, że pierwsze wzmianki o raku piersi pochodzą z 1600 r. p.n.e., czyli nieco ponad 2500 lat temu. Biustonosze zastąpiły gorsety pod koniec XIX wieku, ale w obecnej formie zaczęto je produkować dopiero w latach 30. ubiegłego wieku. Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że noszenie biustonosza w nocy zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, ale wiele kobiet martwi się, że odcina on krążenie i powoduje gromadzenie się płynów limfatycznych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak często należy sprawdzać piersi
Czytaj Dalej

Jak często należy sprawdzać piersi

Istnieją różne sposoby sprawdzania piersi pod kątem zmian i guzków. Należą do nich oględziny, mammografia i comiesięczne samobadanie.…