Naturalne sposoby na bolące piersi w czasie ciąży

Naturalne sposoby na bolące piersi w czasie ciąży

Być może doświadczyłaś bólu piersi podczas ciąży. Te naturalne środki mogą być dla Ciebie korzystne, jeśli doświadczasz bolesnych piersi. Na szczęście będą one trwać przez krótki okres czasu. Podziel się tymi wskazówkami z innymi kobietami, które doświadczają tego samego problemu. Najlepszym sposobem radzenia sobie z bólem piersi jest znalezienie naturalnego środka, który będzie skuteczny dla Ciebie i Twojego dziecka.

Nieszczelne piersi w czasie ciąży

Istnieje wiele powodów, dla których kobieta może doświadczać nieszczelności piersi w czasie ciąży. Niektóre kobiety mogą zacząć produkować mleko na kilka miesięcy przed terminem porodu, inne mogą zauważyć wyciek dopiero w ostatnich tygodniach ciąży. Tak czy inaczej, jest to zupełnie normalne. Jeśli Twoje piersi są przepełnione mlekiem lub produkują żółtawy płyn, nie wpadaj w panikę. Siara jest pierwszym pokarmem dziecka, więc wyciek z piersi jest zupełnie naturalny.

Chociaż wyciek z piersi w czasie ciąży jest całkowicie normalny i zazwyczaj nie wskazuje na przedwczesny poród, należy pamiętać, że niektóre kobiety zaczynają go doświadczać już w 12 tygodniu ciąży. Pomimo tego, że wczesnemu wyciekowi często towarzyszy gęsta, krwista wydzielina, nie jest on oznaką przedwczesnego porodu. Należy jednak pamiętać, że wyciek z piersi może wskazywać na szerszy zakres schorzeń.

Samobadanie piersi

Jeśli zauważysz guzki w piersiach, dobrze jest wykonać samobadanie piersi. Łatwiej jest to zrobić pod prysznicem, ponieważ mydło wygładza skórę. Lekko lub mocno uciskaj, aby wyczuć guzki w warstwie powierzchniowej lub głębiej położonych tkankach. Wydzielina z brodawek sutkowych jest również czerwonym sygnałem do pilnej wizyty u lekarza. Większość guzków jest nieszkodliwa, ale jeśli jesteś zaniepokojona, badanie ultrasonograficzne lub biopsja igłowa pozwolą odróżnić torbiel od guza litego.

Jeśli wydzielinie towarzyszy ból, następnym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Lekarz najprawdopodobniej przeprowadzi kliniczne badanie piersi, aby ustalić, czy problem istnieje. Prawdopodobnie zleci także dodatkowe badania, takie jak mammografia, ultrasonografia piersi lub badanie krwi. Lekarz może także zlecić biopsję, która polega na pobraniu z piersi niewielkiej próbki podejrzanej tkanki i przesłaniu jej do badania.

Biustonosze bawełniane

W trzecim trymestrze ciąży piersi kobiety mogą być nabrzmiałe i niewygodne, mimo że są zupełnie normalne. Wraz ze wzrostem poziomu hormonów w organizmie kobiety zwiększa się także rozmiar jej piersi. Piersi mogą być cięższe niż wcześniej, a nawet może dojść do silnego wycieku. Otoczka sutkowa może stać się ciemniejsza, a brodawki sutkowe mogą się powiększyć. Niektóre kobiety odczuwają w tym czasie swędzenie lub suchość skóry piersi.

Innym czynnikiem, który może powodować bolesność piersi w czasie ciąży, jest zatrzymywanie wody w organizmie. Woda pomaga wypłukać z organizmu dodatkowe płyny i hormony. Zwiększenie ilości przyjmowanej wody i spożywanie soli morskiej pomaga zwiększyć objętość krwi, co może złagodzić bolesność. Oprócz zwiększenia ilości przyjmowanej wody, możesz także kupić bawełniany biustonosz sportowy dla kobiet w ciąży. Może on być wygodniejszy i złagodzić dyskomfort odczuwany podczas snu.

siemię lniane

Prawdopodobnie słyszałaś o oleju lnianym lub jadłaś go w czasie ciąży. Wynika to z faktu, że siemię lniane jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Ale czy siemię lniane jest bezpieczne w czasie ciąży? Opinie ekspertów na ten temat są podzielone. Niektórzy twierdzą, że siemię lniane może powodować przedwczesne porody, a inni, że nie.

Najlepszym sposobem na spożywanie siemienia lnianego w ciąży jest upewnienie się, że jest ono świeże i nie surowe. Olej lniany jest silnie skoncentrowany i może powodować wysypkę, a nawet poronienie. Należy również ograniczyć ilość spożywanego w ciąży siemienia lnianego. Siemię lniane jest pokarmem bogatym w składniki odżywcze i może być spożywane w różnych postaciach, w tym w postaci oleju lnianego i całych nasion.

Przyjmowanie witaminy E

Suplementy witaminy E są stosowane w leczeniu różnych problemów dotyczących piersi, w tym bolesnych cykli przedmiesiączkowych i bólu związanego z torbielowatością piersi. Jedno z badań wykazało, że witamina E może znacząco zmniejszyć ból piersi. Inne badanie przeprowadzone metodą podwójnie ślepej próby wykazało, że witamina E zmniejszyła ból przedmiesiączkowy u 37 z 75 kobiet. Chociaż wyniki obu badań były niejednoznaczne, jedno jest pewne: witamina E może pomóc kobietom cierpiącym na bolesność piersi, niezależnie od ich podstawowych schorzeń.

Ryzyko związane z przyjmowaniem witaminy E obejmuje ryzyko rozwoju raka wątroby i niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby. Przyjmowanie witaminy E doustnie wiąże się także ze zmniejszeniem skurczów menstruacyjnych i utraty krwi miesiączkowej. Nie wykazano jednak, aby suplementy witaminy E zmniejszały ryzyko zachorowania na raka piersi lub zapobiegały bólom związanym z ciążą. Chociaż może ona pomóc w łagodzeniu objawów, nie ma znaczącego wpływu na ryzyko retinopatii.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak szybko oczyścić nos - kilka kroków
Czytaj Dalej

Jak szybko oczyścić nos – kilka kroków

Istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby oczyścić swój nos. Są to: wzięcie gorącego prysznica, użycie dzbanka…
Jak dbać o piersi po operacji
Czytaj Dalej

Jak dbać o piersi po operacji

Jeśli zostałaś poddana zabiegowi zmniejszenia piersi, ucieszy Cię wiadomość, że po operacji będziesz mogła nosić podtrzymujący miękki biustonosz…