Kiedy powinnaś zacząć nosić biustonosz?

Kiedy powinnaś zacząć nosić biustonosz?

Słyszałaś na pewno, że kobiece piersi zaczynają rosnąć dwa do trzech lat przed wystąpieniem miesiączki. To prawda, ale wiek, w którym zaczyna się dojrzewanie może być bardzo różny. Niektóre dziewczęta osiągają dojrzałość płciową już w wieku ośmiu lat, ale przeciętnie jest to wiek między dziesiątym a piętnastym rokiem życia. Jeśli zastanawiasz się, czy kiedykolwiek będziesz musiała nosić biustonosz, oto kilka odpowiedzi na Twoje pytania – ten cytat jest zasługą redakcji portalu odzyskiwarka.pl.

Rozwój piersi

Ciało ludzkie to skomplikowana maszyna, więc kiedy rozwijają się piersi? Rozwój piersi rozpoczyna się w dzieciństwie, zwykle między ósmym a czternastym rokiem życia, i trwa wewnętrznie przez cały okres dojrzewania. W okresie dojrzewania zaczynają się tworzyć gruczoły sutkowe i tkanka piersi, a jajniki wydzielają estrogeny. Okres dojrzewania to także czas, w którym u dziewcząt zaczynają się rozwijać piersi i rozpoczyna się cykl miesiączkowy.

Pierwszym etapem rozwoju piersi jest uformowanie się brodawki sutkowej. Tworzy się również otoczka sutkowa, a wraz z nią rośnie brodawka. W tym czasie rozwijają się zawiązki piersi, a wokół sutka zaczyna się tworzyć tkanka piersi. Początkowo mogą być one tkliwe, ale powinny przestać, gdy osiągną swój pełny rozwój. Piersi powiększają się i zaczynają przypominać kształtem pełnowartościowe cycki.

Przygotowywanie się do noszenia biustonosza

Wiek, w którym dziewczynka powinna zacząć nosić biustonosz, to około 11 lat, ale niektóre dziewczynki zaczynają go nosić dopiero w wieku 14 lat. Choć nie ma dobrego ani złego momentu na noszenie biustonosza, ważne jest, by zacząć jak najwcześniej i uniknąć stresu związanego z dojrzewaniem jak rówieśnicy. W tym czasie u dziewczynek zaczną się tworzyć zawiązki piersi. Będą one rosły w mniejsze, bardziej widoczne guzki, które mogą przebijać przez koszulki.

W tym okresie dobrze jest nosić biustonosz treningowy, aby złagodzić dyskomfort. Biustonosze te są zwykle wykonane z miękkiej bawełny i mają małe miseczki lub nie mają ich wcale. Unikaj bardziej skomplikowanych biustonoszy, dopóki Twoje piersi nie staną się większe. Mogą one sprawić, że Twoje piersi będą wydawały się mniejsze niż są w rzeczywistości. Chociaż nie są one konieczne, biustonosze treningowe mogą ułatwić przejście do noszenia zwykłego biustonosza.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Powikłania po operacji nosa
Czytaj Dalej

Powikłania po operacji nosa

Być może słyszałeś o osoczu bogatopłytkowym (PRP) po zabiegu plastyki nosa. Jest to naturalny produkt, który jest wstrzykiwany…
Czy można wyprostować piersi?
Czytaj Dalej

Czy można wyprostować piersi?

Kostki lodu mogą pomóc Ci wyprostować obwisłe piersi. Mogą one również ujędrnić skórę wokół piersi. Jeśli nie chcesz…