Czy obrazowanie rezonansem magnetycznym piersi może być niebezpieczne?

Czy obrazowanie rezonansem magnetycznym piersi może być niebezpieczne?

Czy obawia się Pani zagrożeń związanych z obrazowaniem rezonansowym piersi (MRI)? Jeśli tak, to nie jesteś sama. Około 36% kobiet nie pamięta tego doświadczenia. Jeśli ma Pani obawy, może Pani zapoznać się z naszymi informacjami na temat promieniowania MRI, wstrzykiwania barwnika kontrastowego i bezpieczeństwa. Informacje te przydadzą się Pani podczas następnej wizyty. Proszę czytać dalej, aby dowiedzieć się więcej. Pamiętaj też, aby omówić ryzyko z lekarzem prowadzącym.

MRI

Chociaż badanie MRI nie wiąże się z bólem, może być niewygodne. Pacjent może zostać poproszony o leżenie nieruchomo, co jest trudne dla osób cierpiących na klaustrofobię. Podczas badania MRI nie wolno się poruszać. Jakikolwiek ruch podczas zabiegu może spowodować zamazanie obrazu lub błąd – część ta jest zasługą autora portalu klinika-kosmetologii.pl. Pracownik służby zdrowia może udzielić Pani/Panu instrukcji, jak pozostać nieruchomo. Jeżeli jest Pani w ciąży, lekarz może zalecić Pani przyjmowanie pewnych leków w celu przygotowania się do zabiegu.

Chociaż MRI i rezonans piersi są powszechnie stosowane, wiąże się z nimi pewne ryzyko. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety, u których w rodzinie występował rak piersi, nie powinny poddawać się MRI przed zajściem w ciążę lub jeśli są w ciąży. Chociaż abMRI jest bardziej inwazyjny niż tomografia komputerowa, nadal jest bezpieczny. Rak piersi jest częstym problemem wśród kobiet. Badanie abMRI może pomóc we wczesnym wykryciu raka piersi i uratować życie.

Promieniowanie

W badaniu klinicznym porównującym adiuwantową PBI z WBI wyniki wykazały, że oba rodzaje terapii były równie skuteczne w zmniejszaniu nawrotów miejscowych i toksyczności związanej z późnym leczeniem. Jednak ta druga metoda wiązała się z niższym odsetkiem późnej toksyczności zgłaszanej przez klinicystów i pacjentów. W następnej części omówimy efekty napromieniania w obu metodach leczenia. Omówimy przyczyny różnic między nimi oraz sposoby ich wykorzystania w celu zmniejszenia późnej toksyczności.

Ograniczenia badania obejmowały brak szczegółowych informacji dotyczących patologii i leczenia wcześniejszych nowotworów. Ponadto tylko cztery z 16 raków piersi z wcześniejszymi zmianami patologicznymi były ipsilateralne. Co więcej, skany MRI nie były odczytywane niezależnie. Co więcej, w badaniu nie udało się określić diagnostycznego wkładu mammografii, więc jego wyniki nie mogą być wykorzystane do podjęcia ostatecznej decyzji. Mimo to MRI jest nadal cennym narzędziem w wykrywaniu raka piersi.

Wstrzyknięcie barwnika kontrastowego

Chociaż ryzyko narażenia niemowlęcia karmiącego piersią na kontakt z gadolinem jest bardzo małe, American College of Radiology zaleca, aby matki karmiące piersią wstrzymały się z podawaniem barwnika przez 12 do 24 godzin po badaniu MRI. Daje to organizmowi czas na wyeliminowanie barwnika kontrastowego. Karmiące matki mogą w tym czasie odciągnąć i wyrzucić mleko lub przechować je przed badaniem. Pozew prawdopodobnie zwiększy świadomość społeczną na temat zagrożeń związanych ze środkami kontrastowymi i skłoni do dalszych badań.

Wstrzykiwanie barwnika kontrastowego podczas obrazowania rezonansem piersi jest powszechną procedurą, ale może być niebezpieczne. Wstrzyknięcia barwnika kontrastowego mogą powodować różne działania niepożądane, w tym bóle głowy, nudności i ból w miejscu wstrzyknięcia. Osoby uczulone na barwnik powinny natychmiast poinformować o tym technika. Samo badanie MRI nie jest niebezpieczne, ale pacjenci cierpiący na lęk lub klaustrofobię mogą uznać je za nieprzyjemne lub wręcz niekomfortowe.

Bezpieczeństwo

Podczas badania MRI piersi należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pacjentki powinny być przygotowane do położenia się na plecach. Nie powinny nosić biżuterii, biustonoszy ani innych metalowych przedmiotów. Pacjentki powinny poinformować świadczeniodawcę o wszelkich urządzeniach medycznych wszczepionych w ich ciało. Pacjentki mogą otrzymać fartuch lub instrukcje dotyczące zdejmowania odzieży przed zabiegiem. Przed zabiegiem może być także podany łagodny środek uspokajający. Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa MRI mogą się różnić w zależności od ośrodka.

American Heart Association opublikowało oświadczenie dotyczące bezpieczeństwa skanowania urządzeń sercowo-naczyniowych. W oświadczeniu tym przedstawiono wytyczne dotyczące czasu i bezpieczeństwa MRI. Obejmuje ono również środki ostrożności dla pacjentów z implantami wewnątrzczaszkowymi. Ponadto w oświadczeniu przytoczono wytyczne dotyczące prawidłowych badań przesiewowych i procedur obrazowania. Wytyczne te można znaleźć w Internecie. Przed wykonaniem MRI u pacjenta pracownik służby zdrowia specjalizujący się w bezpieczeństwie MRI powinien zapoznać się ze wszystkimi tymi czynnikami.

Wykrywanie

Wyniki badań obrazowych piersi można podzielić na kategorie BIRADS. Kategoria BIRADS 3 określa wyniki z dużym prawdopodobieństwem łagodne, dlatego często zamiast biopsji zaleca się obserwację z krótkim okresem obserwacji. Ryzyko wystąpienia raka piersi w przypadku MRI jest wprawdzie wysokie, ale mniejsze niż w przypadku innych rodzajów badań obrazowych. W tym artykule omówiono ryzyko związane z obrazowaniem rezonansu magnetycznego piersi i jego zastosowanie w wykrywaniu raka piersi.

Rezonans magnetyczny jest uważany za bezpieczny i skuteczny w badaniach przesiewowych, ale ACS zdefiniowało pewne kategorie pacjentów, dla których dowody są słabe lub nie istnieją. Do tych grup należą kobiety z rakiem piersi w wywiadzie lub z gęstą lub niejednorodną piersią. Kobiety z gęstymi piersiami nie powinny poddawać się badaniom przesiewowym z użyciem MRI, chyba że mają udokumentowaną mutację w genie BRCA. MRI uważa się również za właściwe u kobiet z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Rozpoznania fałszywie ujemne

Rak piersi należy do najczęstszych nowotworów złośliwych rozpoznawanych za pomocą MRI, ale proces ten może dawać wyniki fałszywie ujemne. Wynikają one z niejednorodnych zmian w tkance piersi. Większość fałszywie dodatnich guzów piersi klasyfikuje się jako raka zrazikowego in situ, zrazikową neoplazję śródnabłonkową lub guzek. Klasyfikacja ta jest ważna, ponieważ może powodować wyniki fałszywie ujemne, zwłaszcza w fazach dynamicznych.

Niektóre z czynników, które mogą przyczynić się do fałszywie ujemnej diagnozy w badaniu MRI piersi, to: lokalizacja guza i artefakt ruchowy pacjenta. Według Teifke i wsp. „W jednym z ostatnich badań zidentyfikowaliśmy pięć inwazyjnych raków piersi, które wcześniej nie zostały wykryte”. W innym badaniu, przeprowadzonym przez Wurdingera i wsp. stwierdzono wysoki odsetek fałszywie ujemnych wyników MRI piersi u pacjentek z rakiem piersi diagnozowanym sekwencyjnie. Stwierdzono również, że MRI przeoczyło dziewięć procent wszystkich inwazyjnych raków piersi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Inhalacja nosowa - co wdychać?
Czytaj Dalej

Inhalacja nosowa – co wdychać?

Istnieje wiele korzyści z inhalacji nosowej. Między innymi filtruje zanieczyszczenia, nawilża powietrze, poprawia sen i zmniejsza astmę. Musisz…
Czy można ujędrnić piersi - co robić
Czytaj Dalej

Czy można ujędrnić piersi – co robić

Jeśli chcesz mieć jędrniejsze i pełniejsze piersi, spróbuj ćwiczeń siłowych. Nie tylko wzmocni on mięśnie klatki piersiowej, ale…