Inhalacja nosowa - co wdychać?

Inhalacja nosowa – co wdychać?

Istnieje wiele korzyści z inhalacji nosowej. Między innymi filtruje zanieczyszczenia, nawilża powietrze, poprawia sen i zmniejsza astmę. Musisz jednak uważać na to, co wdychasz. Istnieje kilka zagrożeń związanych z wdychaniem zanieczyszczeń przez nos.

Filtruje zanieczyszczenia

Układ oddechowy człowieka filtruje zanieczyszczenia z powietrza, które wdychamy za pomocą nosa. Nasze drogi nosowe są małymi tunelami, które filtrują zanieczyszczenia podczas wnikania i opuszczania naszego ciała. Cilia, maleńkie włoski, którymi wyłożony jest nasz nos, pomagają przemieszczać śluz przez przewody nosowe. Śluz odkłada się następnie w tylnej części gardła.

Nawilża powietrze

Twoja jama nosowa jest jednym z najważniejszych miejsc w Twoim ciele, a powietrze, które przez nią wdychasz zawiera zarówno ciepło jak i wilgoć. Podczas wydechu powietrze to wraca do otoczenia, gdzie jest ponownie ogrzewane. Pomaga to czuć się bardziej komfortowo i sprzyja optymalnemu funkcjonowaniu organizmu.

Błona śluzowa jamy nosowej oddziałuje na przepływ powietrza w celu jego ogrzania i nawilżenia. Proces ten można opisać za pomocą równań energii, masy i pędu. Równania te opisują również dyfuzję pary wodnej. Temperatura wdychanego powietrza wynosi 25 stopni C, a odpowiadająca jej temperatura i wilgotność względna to 0,004 kgH2O/kg Air-H2O.

Poprawia sen

Naukowcy przeprowadzili badanie mające na celu sprawdzenie, czy paski do rozszerzania nosa poprawiają jakość snu. Do oceny, czy paski poprawiają sen, użyli obiektywnych i subiektywnych pomiarów snu. Wyniki wykazały, że badani zgłaszali poprawę jakości i głębokości snu. Ponadto zgłaszali mniejszą liczbę nokturii i porannych bólów głowy, a także uczucie odświeżenia po przebudzeniu.

Strategie oddychania przez nos są nie tylko skuteczne w zapobieganiu oddychania przez usta, ale także poprawiają jakość snu. Głównymi elementami oddychania przez nos są mniejsze włoski zwane rzęskami, które poruszają się tam i z powrotem w przedniej części jamy nosowej, aby wypychać śluz z tylnej części nosa i zatok. Oprócz przemieszczania śluzu z płuc, rzęski chronią i filtrują drogi nosowe.

Poza poprawą jakości snu, oddychanie przez nos pomaga również zapobiegać bólowi gardła i suchości w ustach. Może również pomóc osobom cierpiącym na zaburzenia snu, w tym obturacyjny bezdech senny. Nie każdy naturalnie oddycha w ten sposób, ale oddychania przez nos można się nauczyć i ćwiczyć.

Podczas snu oddychanie przez nos pomaga zmniejszyć chrapanie. Rezultaty są pozytywne zarówno dla chrapiących, jak i ich partnerów w czasie snu. Ponadto wykazano, że oddychanie przez nos zwiększa nasycenie tlenem tętniczym, co zmniejsza chrapanie.

Zmniejsza astmę

Wdychanie przez nos zmniejsza ilość powietrza wdychanego przez astmatyka i zmniejsza nasilenie objawów astmy. Badania wykazały, że astmatycy oddychają od dwóch do czterech razy większą ilością powietrza niż osoby o zdrowym oddechu. Oznacza to, że astmatycy są narażeni na więcej alergenów i czynników wyzwalających niż osoby zdrowe. Oddychanie przez nos pomaga zmniejszyć ekspozycję na alergeny, które mogą wywołać ataki astmy.

Metoda oddychania Buteyko jest również sprawdzonym sposobem leczenia astmy, a wstępne badanie przeprowadzone w Limerick Regional Hospital w Irlandii wykazało, że uczestnicy poddani tej metodzie mieli lepszą kontrolę nad objawami. Naukowcy stwierdzili, że pacjenci zmniejszyli ilość przyjmowanych przez siebie leków sterydowych i łagodzących nawet o 50%.

Leczenie wziewne przez nos może występować w dwóch rodzajach, długo działającym lub krótko działającym. Krótko działający beta agoniści są szybko działający i od razu łagodzą objawy. Należy je przyjmować przy pierwszych oznakach ataku astmy. Krótko działające beta agoniści mogą być przyjmowane nawet przez 5 do 6 godzin jednorazowo, w zależności od ciężkości astmy.

Astma nie jest zaraźliwa i może dotyczyć dzieci w każdym wieku. Kiedy pojawia się atak astmy, drogi oddechowe puchną, tworząc dodatkowy śluz i utrudniając oddychanie. Niektóre czynniki wyzwalające to alergie na roztocza kurzu, sierść zwierząt domowych, zmiany pogody i infekcje wirusowe.

Poprawia skurcz oskrzeli

Pacjenci z chorobami zapalnymi jelit (IBD) są często podatni na skurcz oskrzeli wywołany wysiłkiem fizycznym (EIB). Pacjenci z EIB zazwyczaj odczuwają kaszel, ucisk w klatce piersiowej i świszczący oddech podczas i po wysiłku. Efekt ten jest najbardziej zauważalny w ciągu pierwszych trzech do 15 minut po wysiłku. Chociaż mechanizm leżący u podstaw tego zjawiska nie jest w pełni zrozumiały, intensywny wysiłek fizyczny powoduje dodatkowe obciążenie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Ponadto zwiększa częstość uderzeń serca i wydatek wentylacyjny. To dodatkowe obciążenie prowadzi do zwiększenia objętości krwi i obrzęku tkanki oskrzelowej w płucach.

Poprawia osiągi

Oddychanie przez nos ma wiele korzyści i stwierdzono, że poprawia wyniki sportowe. Oddychanie przez nos poprawia wydajność beztlenową poprzez obniżenie całkowitej ilości tlenu potrzebnej do biegu w danym tempie. Oddychanie przez nos pomaga również sportowcom w utrzymaniu wyższej wydajności pracy i progu mocy podczas treningu, zmniejszając jednocześnie ryzyko upadku podczas intensywnych ćwiczeń.

Oddech nosowy jest również dobrym wyborem dla sportowców, ponieważ jest to najbardziej efektywna i bezpieczna metoda oddychania. Praktykowanie tej techniki jest łatwe i może poprawić zdrowie i wydajność sportowców. Wymaga bardzo mało uwagi, a może poprawić wiele procesów fizjologicznych. Jako dodatkowy bonus, oddychanie przez nos nie zwiększa bólów bocznych związanych z oddychaniem przez usta.

Oddychanie przez nos aktywuje części układu nerwowego, które są odpowiedzialne za trawienie, odpoczynek i przetrwanie. Uspokaja nadmiernie zestresowane ciało i poprawia wydajność podczas intensywnych ćwiczeń. Poza tym oddychanie przez nos pomaga regulować układ odpornościowy i zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii i przeziębień.

Podczas treningu kontrolowane oddychanie przez nos może również służyć jako wewnętrzne ograniczenie podczas procesu odbudowy. Działa jak wewnętrzny gubernator i daje sportowcowi poczucie wyzwania i przygotowania.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak rozpoznać złamany nos
Czytaj Dalej

Jak rozpoznać złamany nos

Najczęstszym objawem złamanego nosa jest deformacja jego kształtu. Może jej również towarzyszyć krwawienie i zasinienie wokół oczu. Ważne…
Czy można ujędrnić piersi - co robić
Czytaj Dalej

Czy można ujędrnić piersi – co robić

Jeśli chcesz mieć jędrniejsze i pełniejsze piersi, spróbuj ćwiczeń siłowych. Nie tylko wzmocni on mięśnie klatki piersiowej, ale…