Który lekarz pomoże ci w przypadku złamanego nosa?

Który lekarz pomoże ci w przypadku złamanego nosa?

Jeśli masz złamany nos, powinieneś szukać pomocy medycznej u wyszkolonego specjalisty. Istnieje kilka rodzajów lekarzy, którzy mogą pomóc Ci w tej sytuacji. Specjaliści ci mogą specjalizować się w różnych dziedzinach, ale wszyscy oni leczą złamany nos na różne sposoby. Lekarze ci dokładnie zbadają Twój nos, zrobią zdjęcia i dostarczą dokumentację w celu uzyskania maksymalnego zwrotu kosztów ubezpieczenia. Następnie przeprowadzą operację, aby naprawić złamanie nosa. Połączenie znieczulenia miejscowego i sedacji jest używany do tej procedury. Podczas zabiegu, będziesz całkowicie nieprzytomny.

Otolaryngolog

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku, w wyniku którego doszło do złamania nosa, powinieneś jak najszybciej udać się do Otolaryngologa. Ten lekarz zbada obszar, w tym nos, twarz i inne części ciała. Lekarz poszuka również oznak skaleczenia, zasinienia i obrzęku.

W niektórych przypadkach, złamany nos może być wyrównany w gabinecie bez operacji. Jednak złamania, które uszkodziły przegrodę nosową mogą wymagać operacji na sali operacyjnej. W takim przypadku do zmiany położenia kości stosuje się znieczulenie miejscowe. Następnie na złamane miejsce nakładany jest gips, który zwykle utrzymuje się przez jeden lub dwa tygodnie.

Jeśli złamany nos jest niewielkim złamaniem, być może nie będzie potrzebna wizyta u lekarza. W wielu przypadkach kości i chrząstki mogą się zagoić bez interwencji lekarza. W innych przypadkach lekarz może wykonać ręczne wyrównanie za pomocą specjalnego instrumentu. Zabieg ten wymaga zastosowania miejscowego środka znieczulającego i zastrzyku w celu odrętwienia obszaru. Ból po zabiegu zwykle ustępuje w ciągu kilku dni.

Złamane nosy mogą wystąpić w każdym wieku i mogą być spowodowane różnymi wypadkami. W najgorszych przypadkach mogą skutkować poważną deformacją i mogą przeszkadzać w oddychaniu. W przypadku podejrzenia złamania nosa należy jak najszybciej skonsultować się z otolaryngologiem.

Chirurg plastyczny

Istnieje kilka różnych opcji, gdy złamałeś nos. Możesz spróbować naprawić go na własną rękę w domu za pomocą lodu i leków przeciwbólowych, ale to nie będzie to samo, co wizyta u chirurga plastycznego. Twój lekarz może użyć wewnętrznej lub zewnętrznej szyny, aby ustabilizować złamane kości. Będziesz musiał pozostać w szynie przez co najmniej tydzień, aby prawidłowo się zagoić. Potrzebne będą również antybiotyki. W cięższych przypadkach może być wymagana operacja. Zabieg ten spowoduje wyrównanie kości i zmianę kształtu nosa.

Wstępna konsultacja jest ważną okazją do zadawania pytań i wyjaśnienia, jakich rezultatów oczekujesz. Chirurg zbada twarz i zrobi zdjęcia. Konsultacja będzie również okazją dla Ciebie i Twojego chirurga do omówienia możliwych opcji chirurgicznych i wszelkich możliwych komplikacji. W tym czasie możesz również omówić z chirurgiem wszelkie przyjmowane obecnie leki lub suplementy. Można również omówić rodzaj nosa, który ma być naprawiony.

Lekarz najpierw obejrzy palpacyjnie zewnętrzną część nosa i sąsiednie obszary, aby ocenić zakres uszkodzeń. Następnie zastosuje miejscowy środek znieczulający lub środek znieczulający do nosa w celu znieczulenia tego obszaru. Następnie, on lub ona będzie szukać żadnych złamanych kości lub przeszkód wewnątrz nosa. Może być również wymagane wykonanie tomografii komputerowej.

Manipulator

Jeśli złamałeś nos, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza. W zależności od ciężkości urazu, może być konieczna zmiana kształtu nosa lub jego naprawa chirurgiczna. Na szczęście proces ten nie jest zbyt inwazyjny i może być przeprowadzony przy zastosowaniu jedynie krótkiego znieczulenia ogólnego. Należy jednak pamiętać, że zabieg może nie być skuteczny, jeśli kości są zbyt złamane, aby można je było naprawić.

Idealnym momentem na badanie kości nosa jest czas, kiedy obrzęk się zmniejszył, a złamanie jest jeszcze nieruchome. To „okienko” do manipulacji jest co najmniej 12 godzin przed całkowitym wygojeniem złamania, ale nie wcześniej niż 14 dni. Nos będzie zdrętwiały podczas tej procedury, co zmniejszy ryzyko dyskomfortu dla pacjenta.

Po wstępnej konsultacji, lekarz może wykonać prosty zabieg mający na celu ponowne ustawienie złamania. Może to obejmować wciśnięcie kości z powrotem na miejsce. Następnie dziecko będzie nosiło na nosie szynę, która powinna pozostać na nim przez około tydzień. Konieczne może być również przyjmowanie antybiotyków.

Manipulowanie złamaniami nosa w znieczuleniu ogólnym jest skutecznym sposobem na poprawę jakości oddychania. Należy ją jednak wykonać jak najszybciej po urazie. Pacjenci prawdopodobnie doświadczą niewielkiego krwawienia po zabiegu. Nie jest on jednak zalecany dla każdego pacjenta. Ponadto, nie zawsze jest skuteczny.

Zdjęcia rentgenowskie

Chociaż zdjęcia rentgenowskie w przypadku złamanej kości nosa są powszechnym narzędziem diagnostycznym, skany te nie są zbyt dokładne i często nie dostarczają wystarczających informacji, aby lekarz mógł przepisać odpowiednie leczenie. Dokładniejsza diagnoza będzie pochodzić z tomografii komputerowej (CT), który jest rodzajem MRI, który jest używany do diagnozowania złamań czaszki lub innych kości twarzy. Lekarz zazwyczaj czeka również na zmniejszenie się obrzęku przed wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego, co ułatwi dostrzeżenie ewentualnych złamanych kawałków kości. Jednak wiele złamań nosa nie jest poważnych i może nawet nie wymagać operacji.

Zdjęcia rentgenowskie w przypadku złamania kości nosa zwykle nie ujawniają innych urazów, ale lekarz może je zalecić, jeśli podejrzewa, że złamaniu nosa towarzyszą inne urazy. Po wykonaniu zdjęć rentgenowskich lekarz oceni pacjenta i określi, czy należy przeprowadzić operację. Lekarz może zdecydować się na naprawę złamania za pomocą operacji lub środków niechirurgicznych. Zależy to od ciężkości urazów, które spowodowały złamanie nosa.

W badaniu opublikowanym w JAMA Internal Medicine, dwóch radiologów zaślepionych tożsamością pacjenta i innymi szczegółami dotyczącymi urazu oceniało zdjęcia rentgenowskie kości nosa u losowej próbki pacjentów. Pacjenci przeszli badanie w różnych dniach. Czytelnicy byli doświadczonym radiologiem personelu z ośmioletnim doświadczeniem i rezydentem drugiego roku. Kategoryzowali obrazy w zależności od tego, czy pokazywały złamanie wgłębne, złamanie bez wgłębienia, czy brak złamania.

Tomografia komputerowa

Jeśli złamałeś nos, tomografia komputerowa może pomóc w określeniu zakresu złamania. Chociaż trudno jest określić dokładny charakter złamań w ciągu dwóch tygodni od urazu, tomografia komputerowa może pomóc w prowadzeniu chirurga. Jeśli złamanie jest niewielkie, może nie być widoczne, natomiast poważniejsze złamania mogą wymagać operacji.

W niektórych przypadkach złamane nosy mogą być naprawione bez operacji. Jednakże, jeśli złamanie jest poważne, może być konieczna operacja w celu wyrównania kości i chrząstek oraz rekonstrukcji nosa. Złamany nos może mieć wpływ na przegrodę nosową, która jest kluczowa dla oddychania. Należy od razu zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli doświadczasz złamania przegrody.

Jeśli Twój nos jest złamany, lekarz wykona tomografię komputerową i prześwietlenie, aby zobaczyć zakres złamania. Tomografia komputerowa może pomóc w określeniu, czy złamanie jest przesunięte, czy nie, lub czy jest w lepszej pozycji. Złamany nos nie zawsze jest niebezpieczny, ale jeśli jest nieleczony, może prowadzić do oszpeconego wyglądu i trudności w oddychaniu.

Chociaż większość przypadków złamań nosa jest niewielka, lekarze powinni rozważyć wszystkie możliwe powikłania. Bezpośrednie uderzenie w okolice środkowej części twarzy może spowodować uraz kręgosłupa szyjnego. Ponadto pacjenci powinni otrzymać natychmiastową pomoc medyczną w celu zapewnienia prawidłowego oddychania.

Leki przeciwbólowe

Złamany nos może być wynikiem silnego uderzenia i ważne jest, aby od razu zgłosić się do lekarza, nawet jeśli złamanie nie jest poważne. Jeśli złamanie ma przemieszczone części, konieczna będzie operacja. Złamany nos może również wymagać leków przeciwbólowych i wizyty u specjalisty. Podczas oczekiwania na zagojenie się złamania, możesz zażywać acetaminofen lub ibuprofen, aby zmniejszyć ból i obrzęk.

Leczenie złamanego nosa trwa zazwyczaj od siedmiu do czternastu dni. W przypadku niewielkiego złamania, do leczenia bólu może wystarczyć lód i leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jeśli jednak złamanie jest poważne, lekarz może być zmuszony do użycia specjalnych narzędzi w celu ustawienia złamanej kości. W zależności od ciężkości urazu lekarz może zalecić wykonanie tomografii komputerowej lub zdjęcia rentgenowskiego w celu określenia zakresu złamania i jego ciężkości.

Chociaż lód i acetaminofen mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku i ułatwić oddychanie, nie należy ich przyjmować wcześniej niż 48 godzin po urazie. NLPZ nie powinny być również przyjmowane przez osoby poniżej 20 roku życia ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a. W ciężkich przypadkach może dojść do powstania krwiaka w przegrodzie nosowej i spowodować krwawienie.

Ogólnie rzecz biorąc, złamany nos może być leczony przez laryngologa. ENT jest skrótem od „uszy i nos”, a lekarze ENT mają duże doświadczenie w leczeniu złamanych nosów i innych schorzeń nosa.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak często należy sprawdzać piersi
Czytaj Dalej

Jak często należy sprawdzać piersi

Istnieją różne sposoby sprawdzania piersi pod kątem zmian i guzków. Należą do nich oględziny, mammografia i comiesięczne samobadanie.…
Czy można wyprostować piersi?
Czytaj Dalej

Czy można wyprostować piersi?

Kostki lodu mogą pomóc Ci wyprostować obwisłe piersi. Mogą one również ujędrnić skórę wokół piersi. Jeśli nie chcesz…