Kiedy należy odstawić dziecko od piersi?

Jak dbać o piersi

Dbając o swoje piersi, powinnaś być sumienna. Sprawdzaj, czy nie ma guzków, podrażnień skóry i nabrzmienia piersi. Unikaj noszenia biustonoszy z fiszbinami i ograniczającej odzieży. Powinnaś także zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć bakterii i zarazków. Przeczytaj kilka wskazówek. I pamiętaj o nawilżaniu skóry! Sama również możesz zadbać o swoje piersi! Mamy nadzieję, że te wskazówki okażą się pomocne!

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z biouroda24.pl

Samobadanie piersi

Nauczenie się, jak dbać o własne ciało, może pomóc Ci w dbaniu o Twoje piersi. Samobadanie piersi to świetny sposób, aby dowiedzieć się, jak czują się i wyglądają Twoje piersi. Regularne samobadanie może pomóc Ci we wczesnym wykryciu zmian w piersiach, takich jak rak piersi czy guzki. Wczesne wykrycie oznacza lepsze możliwości leczenia i większe szanse na wyzdrowienie. Dowiedz się, jak się badać i prowadź dziennik swoich badań.

Po pierwsze, zdejmij koszulę i połóż się płasko na jakiejś powierzchni. Opuszkami środkowych palców wyczuj tkankę piersi. Następnie zwróć uwagę na wszelkie zmiany w obrysie i brodawce sutkowej. Lekko lub średnio uciskaj i przesuwaj się od linii biustonosza do obojczyka. Powtórz tę czynność dla każdej piersi. Potem możesz wypróbować różne wzory i sprawdzić, które z nich są lepsze.

Unikaj odzieży ograniczającej

Dbając o piersi, należy unikać noszenia biustonoszy z fiszbinami i odzieży ograniczającej przepływ powietrza. Obcisłe ubrania mogą zatrzymywać powietrze i bakterie w gruczołach sutkowych. Luźna odzież umożliwia przepływ powietrza i zapewnia Ci komfort. Podczas karmienia piersią należy nosić luźne ubrania, ponieważ obcisłe ubrania uciskają piersi i mogą prowadzić do zatkania przewodów. Należy dbać o nawodnienie organizmu i unikać spania na brzuchu, co powoduje ucisk na piersi.

Unikaj biustonoszy z fiszbinami

Dla kobiet z dużym biustem biustonosze z fiszbinami mogą być niewygodne. Matki karmiące piersią powinny unikać ich noszenia przez co najmniej 6 tygodni po porodzie. Będą wtedy wiedziały, kiedy te zmiany wpłyną na ilość produkowanego przez nie mleka. Biustonosze z miękkimi miseczkami na fiszbinach to kolejna opcja dla kobiet, które chcą mieć nieco więcej wsparcia i mniej widoczny kształt. Dla pracujących matek, które potrzebują zarówno konstrukcji, jak i funkcjonalności przy odciąganiu pokarmu, biustonosz z miękkimi miseczkami na fiszbinach może być świetnym rozwiązaniem.

Chociaż wiele kobiet nosi biustonosze na fiszbinach, aby je podnieść i podtrzymać, istnieje mit, że biustonosze te mogą powodować raka piersi. Jednak według dr Sunity Varmy, dyrektor ds. ginekologii ogólnej w Fortis Hospital Shalimar Bagh, biustonosze z fiszbinami w rzeczywistości nie przyczyniają się do rozwoju raka piersi. Chociaż nie powodują go, to jednak zwiększają ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Leczenie guzków

Jeśli zauważyłaś w swoich piersiach guzki, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, jak je leczyć. Choć wiele z tych guzków jest łagodnych, mogą one wymagać leczenia chirurgicznego. Wiele innych można z czasem leczyć poprzez samobadanie. Dowiedz się, jak samodzielnie badać piersi pod kątem zmian i guzków. Oto kilka wskazówek:

Najważniejszą rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, że niektóre z tych guzków są łagodne. Łagodny guzek oznacza, że nie jest on nowotworem, zazwyczaj ma gładkie krawędzie i może się poruszać po naciśnięciu. Ogólnie rzecz biorąc, łagodne guzki występują w obu piersiach. Mogą być spowodowane normalnymi zmianami w tkance piersiowej, infekcją, urazem, torbielą lub martwicą tkanki tłuszczowej. Występują one częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane