Jak rozpoznać złamany nos

Jak rozpoznać złamany nos

Najczęstszym objawem złamanego nosa jest deformacja jego kształtu. Może jej również towarzyszyć krwawienie i zasinienie wokół oczu. Ważne jest, aby zrozumieć historię urazu przed postawieniem diagnozy. Najczęściej złamany nos jest spowodowany przez wypadek samochodowy, uraz sportowy lub upadek. Czasami osoba, która ma złamany nos może stać się zatkana i mieć trudności z oddychaniem.

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu beautynutrition.pl

Symptomy

Złamanie nosa może powodować wiele nieprzyjemnych objawów, w tym krwawienie, deformację i ból. Poważne złamania mogą również uszkodzić przegrodę i spowodować problemy z przepływem powietrza. Jeśli nie zostanie podjęte szybkie leczenie, złamany nos może spowodować poważne obrażenia. Uraz ten jest powszechny u niemowląt, ale starsze dzieci i dorośli również mogą cierpieć z powodu złamanego nosa.

Pierwszym krokiem w leczeniu złamanego nosa jest przyłożenie lodu do tego obszaru. Należy go stosować cztery razy dziennie, przez 10 do 15 minut jednorazowo. Unikaj wywierania nacisku na ten obszar, ponieważ może to spowodować dodatkowy ból, a nawet uszkodzić nos. Staraj się również podnosić głowę, aby złagodzić obrzęk.

Chociaż wiele przypadków złamanych nosów można leczyć na oddziale ratunkowym, niektóre złamania wymagają operacji. Lekarz znany jako otolaryngolog prawdopodobnie przeprowadzi operację, aby wyrównać kawałki kości. Procedura ta jest zwykle wykonywane po obrzęk poszedł w dół. W niektórych przypadkach lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe w celu zmiany położenia kości.

Złamanie nosa może spowodować silny ból, obrzęk i zasinienie w tym obszarze. Może również powodować skaleczenia oczu i twarzy. Jeśli złamany nos powoduje silny ból, lekarz może podać znieczulenie miejscowe. Jeśli potrzebne są dalsze badania, lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej lub zdjęcia rentgenowskiego. Jednakże, jeśli chwilowo nie ma możliwości udania się do lekarza, można doraźnie leczyć złamany nos w domu, stosując na przykład .

Przyczyny

Złamany nos może być bardzo bolesny i niewygodny. Na szczęście, wiele osób może leczyć go w domu. Trzymanie głowy w pozycji uniesionej i oddychanie przez usta pomoże zmniejszyć obrzęk i ból. Zastosowanie lodu lub zimnego kompresu może również pomóc złagodzić ból. Pomocne mogą być również środki przeciwbólowe, takie jak Tylenol i Ibuprofen.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek krwawienie z nosa, powinieneś jak najszybciej zwrócić się do lekarza. Lekarz zada Ci kilka pytań i zbada Twój nos i twarz. Sprawdzi również, czy nie ma obrzęku i zasinienia. Jeśli krwawienie jest poważne, należy udać się na pogotowie. Można również udać się do laryngologa, jeśli uraz jest poważny.

W ciężkich przypadkach złamanego nosa może być potrzebne leczenie chirurgiczne. Jeśli nie możesz od razu udać się do szpitala, możesz poddać się prostemu zabiegowi w gabinecie lekarskim. Lekarz wepchnie złamane kości z powrotem na miejsce za pomocą specjalnych instrumentów. Mogą być również stosowane leki przeciwbólowe i znieczulenie. W przypadku bardziej skomplikowanych operacji, lekarz zastosuje znieczulenie dożylne (IV).

W przypadku złamania nosa należy natychmiast udać się do lekarza. W większości przypadków całkowite zagojenie trwa około pięciu do siedmiu dni. W zależności od ciężkości złamania, może być konieczna wizyta u laryngologa lub chirurga jamy ustnej i szczękowej. Opóźnianie leczenia może spowodować trwałą deformację i ból. Na szczęście większość ludzi może uniknąć potrzeby operacji, jeśli przestrzegają zalecanych wytycznych. W międzyczasie zachowaj bezpieczeństwo i pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa.

Leczenie

Jeśli masz złamany nos, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to natychmiast szukać pomocy medycznej. Może zaistnieć potrzeba wyrównania nosa, zarówno z jak i bez operacji. Jeśli złamanie nie jest poważne, można zastosować gazę hemostatyczną lub gąbkę, aby zatrzymać krwawienie. W ciężkich przypadkach może być konieczne przeprowadzenie operacji przez chirurga w celu wyrównania kości nosa i skorygowania ustawienia.

Twój lekarz pierwszego kontaktu przeprowadzi badanie przedmiotowe i zbierze wywiad dotyczący wszelkich urazów, jakie miałeś. Zbada również Pana/Pani nos, aby określić zakres złamania. Obejrzy mostek nosa w poszukiwaniu jakichkolwiek nieprawidłowości lub krwawienia, a także może wyczuć jakiekolwiek siniaki lub skaleczenia w tej okolicy.

Jeśli złamany nos nie jest poważny, można spróbować domowych sposobów na zmniejszenie obrzęku. Stosowanie okładów z lodu jest skutecznym sposobem leczenia drobnych urazów nosa. Stosuj go zgodnie z zaleceniami i nakładaj go jednorazowo przez co najmniej 15 minut. Możesz również spróbować środka do udrożniania nosa, który pomoże ułatwić oddychanie. Jeśli krwawienie nie ustępuje, należy zwrócić się do lekarza.

Zdjęcia rentgenowskie

Zdjęcia rentgenowskie rzadko są potrzebne do zdiagnozowania złamanego nosa, chociaż lekarz może zalecić wykonanie prześwietlenia, jeśli podejrzewa, że możesz mieć inne urazy. W większości przypadków, lekarz będzie czekać, aż opuchlizna ustąpi, aby zdecydować o najlepszym leczeniu. Mogą wykonać operację w celu naprawy nosa lub mogą zasugerować mniej inwazyjne leczenie. Jeśli Twoje złamanie nie jest tak drobne, następnym krokiem będzie tomografia komputerowa.

Diagnoza złamanego nosa opiera się na wyglądzie nosa i na tym, czy oddycha się przez niego prawidłowo. Obrazowanie medyczne jest pomocne w wykluczeniu innych urazów twarzy i złamań czaszki. Wiele złamań nosa nie wymaga natychmiastowej operacji i może zagoić się samoistnie w ciągu kilku tygodni. W międzyczasie lekarz prawdopodobnie zaleci unikanie ciężkiej aktywności i unikanie wszelkich czynności, które mogłyby spowodować dalszy uraz twarzy.

Operacja złamanego nosa jest wykonywana, gdy złamanej kości nie można zresetować prostymi metodami. Procedura ta wymaga znieczulenia miejscowego i jest zwykle wykonywana w ciągu tygodnia. Po zabiegu, prawdopodobnie będziesz musiał przyjmować leki przeciwbólowe. Po operacji może być również konieczne noszenie gipsu.

Manipulacja

Jeśli uważasz, że złamałeś nos w wyniku manipulacji, możesz początkowo nie być w stanie dostrzec deformacji. Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza. Może on wykonać zabieg zwany manipulacją nosa, aby wyrównać kości i chrząstki nosa. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym i może być wykonany w ciągu kilku dni lub nawet kilku tygodni po doznaniu urazu. Zabieg obejmuje otwarcie nozdrzy za pomocą specjalnego urządzenia zwanego wziernikiem nosowym. Następnie lekarz użyje specjalnych kleszczy, aby przesunąć złamane kości z powrotem na miejsce.

Istnieje kilka różnych rodzajów złamań kości nosa. Jeśli kości górnej trzeciej części nosa nie łączą się prawidłowo, złamany nos będzie miał grzbiety na górze. Zazwyczaj kości te powinny tworzyć piramidę. Jeśli jednak nos został złamany w wyniku manipulacji, kości nosa nie są ustawione w prawidłowej orientacji i tworzą odchylony kształt.

Jeśli doszło do złamania, lekarz może użyć kleszczy lub podnośnika Boiesa. Ten typ urządzenia oferuje większą precyzję niż kleszcze i jest często stosowany w leczeniu złamań z przemieszczeniem wewnętrznym. Ostrze jest umieszczone naprzeciwko kciuka lekarza i delikatnie próbuje wyrównać źle ustawione kości. Jeśli to się nie uda, złamana kość może być w pozycji przemieszczonej, co może utrudniać oddychanie.

Złamania nosa bez przemieszczenia

Jeśli podejrzewasz, że masz złamany nos, powinieneś najpierw odwiedzić swojego lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on badanie przedmiotowe i zbierze wywiad medyczny przed ustaleniem rozpoznania złamania. Może on również użyć podświetlanego instrumentu zwanego wziernikiem nosowym, aby sprawdzić, czy nie ma blokad lub krwiaka przegrody nosowej. Zwrócą również uwagę na siniaki, obrzęki i skaleczenia wokół dotkniętego obszaru.

Gdy złamanie nosa jest nieprzemieszczone, zwykle goi się samo. Jeśli jednak nie można go usunąć za pomocą zabiegu chirurgicznego, konieczne może być leczenie zachowawcze. W okresie przejściowym pacjent będzie musiał przyjmować leki przeciwbólowe i unikać nacisku na złamany nos. Powinien również unikać forsownych zajęć i nie nosić okularów.

Złamania nosa bez przemieszczenia mogą być również określane jako złamania w linii włosów. Są one często trudne do zdiagnozowania, ponieważ nie powodują drastycznej zmiany położenia. Leczenie będzie zależało od ciężkości złamania, wszelkich ukrytych uszkodzeń i stopnia deformacji kości nosowej. Pacjenci z nie przesuniętymi złamaniami kości nosowej będą musieli pozostać poza stopami przez 2 tygodnie, aby zapobiec dalszym urazom i prawidłowo się zagoić.

Chirurgia

Istnieją pewne objawy, których możesz szukać, jeśli złamałeś nos. Jeśli nos jest przesunięty i może być zauważalny, może być potrzebna operacja. Ta operacja będzie powrót kości do normalnej pozycji. Operacja naprawi również problemy z oddychaniem, które mogły wystąpić w wyniku złamania. Po operacji, po kilku dniach powinni Państwo być w stanie wznowić większość normalnych czynności.

Jeśli podejrzewasz u siebie złamanie nosa, powinieneś najpierw odwiedzić swojego lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz przeprowadzi badanie przedmiotowe i sprawdzi, czy nie ma obrzęku i bólu. Przeprowadzi również wywiad medyczny. Jeśli istnieją jakiekolwiek oznaki urazu, lekarz może zalecić wykonanie tomografii komputerowej lub zdjęcia rentgenowskiego. Badanie tomografii komputerowej może ujawnić zakres złamania twarzy.

Złamania nosa mogą być naprawione bez operacji w gabinecie lekarskim, ale poważne złamania mogą wymagać operacji. Twój nos może wydawać się posiniaczony, ale w ciągu tygodnia lub dwóch będzie normalny. Oddychanie przez usta i pochylanie się do przodu podczas siedzenia jest najlepszym sposobem na uniknięcie nadmiernego krwawienia. Aby zmniejszyć obrzęk, możesz stosować zimne okłady i w razie potrzeby zażyć acetaminofen.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy można wyprostować piersi?
Czytaj Dalej

Czy można wyprostować piersi?

Kostki lodu mogą pomóc Ci wyprostować obwisłe piersi. Mogą one również ujędrnić skórę wokół piersi. Jeśli nie chcesz…