Jak rozpoznać i leczyć zatkany nos u psa

Jak rozpoznać i leczyć zatkany nos u psa

Twój pies może mieć zatkany nos. Jeśli tak się stanie, powinieneś wiedzieć jak to rozpoznać i leczyć. Jeśli jest on łagodny, można go leczyć w domu. Jeśli jednak jest ciężki, powinieneś skonsultować się z weterynarzem. W międzyczasie możesz masować nos, aby pomóc w odprowadzaniu śluzu. Twój pies może poczuć się lepiej po wykonaniu tej czynności.

Symptomy

Duszny nos u psów może być poważnym problemem. Jednak możliwe jest leczenie tego stanu za pomocą naturalnych środków. Pierwszym krokiem jest wizyta u weterynarza, który może przeprowadzić testy i przepisać odpowiednie leki. W niektórych przypadkach zatkanie nosa jest spowodowane alergiami. W takich przypadkach lekarz weterynarii może przepisać lek przeciwhistaminowy, aby złagodzić objawy.

Większość psów po zatkanym nosie wraca do zdrowia w ciągu kilku dni. Jeśli jednak zatkanie nosa u psa utrzymuje się, może to być oznaką przewlekłego zatkania nosa, które wymaga pomocy weterynaryjnej. Lekarz weterynarii może przepisać antybiotyk w celu leczenia tego stanu i określić, czy jest to choroba bakteryjna, grzybicza czy wirusowa – ta informacja została podana przez redaktora serwisu Poradnik przetrwania.

Leczenie psa z zatkanym nosem jest często proste i niedrogie. Para wodna z kąpieli może tymczasowo złagodzić zatkany nos. Pamiętaj, aby nie wkładać psa do wody, ale pozwolić mu siedzieć w łazience obok wanny przez 5 do 15 minut. W domu można również zastosować nawilżacz powietrza.

Chociaż istnieje wiele przyczyn zatkania nosa u psów, najczęstsze są sezonowe alergie, wirusowe infekcje dróg oddechowych i infekcje dentystyczne. Chociaż te wspólne przyczyny zatkania nosa są różne, leczenie weterynaryjne jest niezbędne, jeśli problem się utrzymuje. Może on być bolesny, a nawet zagrażający życiu, dlatego ważne jest, aby pies został natychmiast sprawdzony.

Wspólne objawy zatkanego nosa u psów to wydzielina z nosa, chrapanie, oddychanie przez otwarte usta i utrudniony oddech. Wydzielina może być krwawa lub ropna i może obejmować jedną lub obie strony nosa. Twój pies może również odczuwać gorączkę lub utratę apetytu. Jak w przypadku każdej innej dolegliwości, istnieje kilka przyczyn i środków zaradczych na ten stan.

Inne przyczyny zatorów u psów mogą obejmować zastoinową niewydolność serca, która może powodować gromadzenie się płynu w płucach. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies cierpi na zastoinową niewydolność serca, powinieneś jak najszybciej zabrać go do lecznicy dla zwierząt. Lekarz weterynarii weźmie pod uwagę historię choroby i badanie fizyczne Twojego psa, a następnie zaproponuje przebieg leczenia. Jeśli objawy nie ustępują, lekarz weterynarii może zlecić szereg badań. Na przykład, zdjęcia rentgenowskie lub rhinoskopia mogą być potrzebne do zdiagnozowania problemu. Dodatkowo, aby potwierdzić diagnozę, konieczne będzie wykonanie badań laboratoryjnych.

Ciała obce mogą również zatkać przewody nosowe. Do często spotykanych przeszkód zalicza się źdźbła trawy i lisie ogony. Obiekty te mogą powodować u psa kichanie lub łapanie za nos, a nawet krwawienie z nosa. Najlepszym sposobem leczenia kataru u psów jest usunięcie ciała obcego lub zbadanie go przez lekarza weterynarii.

Przyczyny

Katar u psów jest spowodowany stanem zapalnym w błonie śluzowej nosa. Zapalenie to nazywane jest nieżytem nosa. Jest to dość powszechne u zwierząt po infekcji dróg oddechowych. W niektórych przypadkach zapalenie może rozprzestrzenić się na inne części ciała. W takim przypadku weterynarz może zalecić operację w celu poprawy oddychania.

Większość psów wraca do zdrowia po kilku dniach, ale ciężka zatorowość wymaga natychmiastowego leczenia weterynaryjnego. W takim przypadku kluczowe jest ustalenie przyczyny zatkania nosa u psa. Niektóre przyczyny obejmują alergie, alergie sezonowe i polipy nosa. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc.

Objawy zatkanego nosa u psów mogą być dość powszechne, od łagodnego przypadku alergii do poważnego przypadku infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Niezależnie od przyczyny, najlepiej jest odwiedzić weterynarza, aby ustalić odpowiednie leczenie. Jeśli objawy są łagodne, domowe środki zaradcze mogą pomóc w złagodzeniu przekrwienia.

Ciała obce to kolejna częsta przyczyna zatkanego nosa u psów. Mogą to być trawy, liście, odłamki kości lub wióry drewniane. W większości przypadków lekarz weterynarii może bezpiecznie i skutecznie usunąć ciało obce. Dodatkowo, lekarz weterynarii może usunąć ewentualną wtórną infekcję bakteryjną.

W niektórych przypadkach wydzielina z nosa psa może być związana z nudnościami lub wymiotami, a jej przyczyną może być infekcja lub ciało obce. Lekarz weterynarii wykona badania krwi i badania obrazowe, aby zdiagnozować problem, a następnie wyda zalecenia na podstawie wyników badań. Jeśli nos jest zatkany, lekarz weterynarii może zalecić operację w celu skorygowania problemu.

Najczęstszą przyczyną zatkanego nosa u psów jest infekcja górnych dróg oddechowych. Stan ten jest spowodowany przez wirusa lub bakterie w nosie. Nieleczona może doprowadzić do rozwoju kaszlu kenelowego u psa. Chociaż można go leczyć, może on prowadzić do poważnych problemów.

Jeśli zauważysz te objawy, ważne jest, aby jak najszybciej odwiedzić lekarza weterynarii. Szybka diagnoza pomoże Twojemu pupilowi szybciej wyzdrowieć. Lekarz weterynarii zapozna się z historią choroby Twojego psa, przeprowadzi badanie fizykalne i weźmie pod uwagę wszelkie inne objawy, których może doświadczać Twój pies. Jeśli mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, lekarz może zalecić wykonanie zdjęć rentgenowskich lub przeprowadzić rynoskopię, która polega na wprowadzeniu do nosa psa maleńkiej kamery.

Leczenie

Jeśli Twój pies ma zatkany nos, ważne jest, aby rozpoznać i leczyć to jak najszybciej. Proste przypadki nie wymagają wycieczki do weterynarza, ale jeśli objawy trwają dłużej niż 24 godziny, czas szukać pomocy medycznej. Lekarz weterynarii najpierw poszuka podstawowej przyczyny stanu psa i przepisze odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach pies może potrzebować prześwietlenia, aby wykluczyć poważniejszą chorobę. Podobnie, lekarz weterynarii może zalecić terapię przeciwgrzybiczą, jeśli objawy Twojego psa są spowodowane infekcją. W innych przypadkach może przepisać lek na alergię lub antybiotyk w celu leczenia zapalenia.

Zatkanie nosa może być również spowodowane alergiami, takimi jak pyłki traw lub dym. Niektóre rasy psów są bardziej narażone na wystąpienie niedrożności nosa niż inne. Wynika to z ich kształtu twarzy. Te z płaskimi twarzami, na przykład, mogą mieć trudności z oddychaniem przez nos. Na szczęście niektóre zabiegi mogą złagodzić objawy zatkanego nosa u psów.

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że Twój pies nie ma ciała obcego złożonego w nosie. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma niedrożność, natychmiast zabierz go do weterynarza. Weterynarz będzie mógł usunąć przedmiot i podać antybiotyki. Czasami weterynarz może również zlecić badania krwi, aby wykluczyć alergie lub infekcje. Konieczne może być również wykonanie tomografii komputerowej lub zdjęcia rentgenowskiego, aby wykluczyć poważniejszy problem.

Większość psów wyzdrowieje z zatkanego nosa w ciągu kilku dni, jeśli stan nie jest zbyt poważny. Jeśli jednak zatkanie trwa przez dłuższy czas, może to być oznaką przewlekłego zatkania nosa, które wymaga opieki weterynaryjnej. Istnieją domowe sposoby na złagodzenie zatkania nosa u psa, ale poważniejsze przypadki będą wymagały pomocy weterynaryjnej.

Zatkanie nosa u psów może być spowodowane przez kilka rzeczy, w tym infekcje wirusowe lub bakteryjne. Może być również objawem rozprzestrzeniających się infekcji stomatologicznych. Najczęściej jednak jest to infekcja wirusowa lub grzybicza. Jednak lekarz weterynarii będzie w stanie zdiagnozować konkretny przypadek Twojego psa i zapewnić odpowiednie leczenie.

Profilaktyka

Istnieje wiele przyczyn niedrożności nosa u psów, ale do wspólnych objawów należą bakterie, infekcje grzybicze i wirusowe infekcje dróg oddechowych. Warunki te mogą wahać się od łagodnych do ciężkich i mogą uzasadniać wizytę u weterynarza. W takich przypadkach należy spróbować metod zalecanych przez lekarza weterynarii. Metody te mogą obejmować suplementy ziołowe i dostępne bez recepty środki obkurczające. Ponadto, niezbędne jest czyste powietrze w domu i zrównoważona dieta.

Regularnie szczotkuj zęby swojego psa. Regularne szczotkowanie pomoże utrzymać śluz przed zatkaniem przewodu nosowego. Powinieneś również odwiedzić swojego weterynarza w celu przeprowadzenia pełnego badania stomatologicznego. Weterynarz może wyczyścić zęby Twojego psa, co powinno być wykonywane co roku. Ważne jest, aby szczotkować zęby psa co najmniej raz w tygodniu. Psy o płaskich pyskach są bardziej podatne na wydzielinę z nosa i mogą rozwijać infekcje bakteryjne.

Unikaj narażania psa na kontakt z niektórymi alergenami. Kurz, roztocza, trawa i pleśń mogą nasilać alergie u Twojego psa. Mogą one również powodować infekcje grzybicze lub bakteryjne w przewodzie nosowym. Twój pies może być również uczulony na pasożyty z rodziny botylkowatych. Pasożyty te mogą dostać się do jamy ustnej psa i spowodować zatkany nos. U niektórych psów mogą nawet rozwinąć się guzy w nosie, które również powinny być sprawdzone przez lekarza weterynarii.

Objawy zatkanego nosa u psów to kaszel, kichanie i nieprawidłowa wydzielina z nosa. Ich przyczyną mogą być alergie, pyłki, leki, substancje chemiczne, a nawet ludzka sierść. W rezultacie zatkany nos może powodować kaszel i kichanie, a nawet problemy z oddychaniem.

Niektórzy lekarze weterynarii zalecają podawanie psom leków obkurczających nos, aby złagodzić przekrwienie. Leki te są podobne do tych stosowanych w leczeniu grypy u ludzi. Niektóre mogą powodować skutki uboczne, w tym dezorientację, niepokój, osłabienie, drgawki i nagłą śmierć. Niektóre leki obkurczające są toksyczne dla psów, dlatego przed podaniem ich psu należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Najlepszym sposobem zapobiegania zatkanemu nosowi u psów jest zapewnienie psu dużej ilości wody. Nawilżacz z chłodną mgiełką może ułatwić psu oddychanie i zapobiec bólowi gardła. Codzienna wymiana wody to kolejna niezbędna metoda dla zdrowia psa.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy można ujędrnić piersi - co robić
Czytaj Dalej

Czy można ujędrnić piersi – co robić

Jeśli chcesz mieć jędrniejsze i pełniejsze piersi, spróbuj ćwiczeń siłowych. Nie tylko wzmocni on mięśnie klatki piersiowej, ale…