Leczenie nosa podczas alergii - kilka wskazówek

Leczenie nosa podczas alergii – kilka wskazówek

Leczenie alergii zaczyna się od dokładnej diagnozy. Jeśli dana osoba cierpi na alergiczny nieżyt nosa, diagnoza jest niezbędna do określenia najlepszego sposobu leczenia. Chociaż alergie nosowe mogą być łatwo kontrolowane za pomocą leków dostępnych bez recepty, zawsze zaleca się uzyskanie właściwej oceny medycznej. Nawet jeśli stan danej osoby nie jest ciężki, alergiczny nieżyt nosa może mieć znaczący wpływ na życie pacjenta.

Kortykosteroidy donosowe

Kortykosteroidy donosowe to leki podobne do kortyzonu, które są rozpylane do nosa w celu leczenia alergii i łagodzenia objawów dusznego nosa, zapalenia i dyskomfortu – cytat ten pochodzi od redaktora strony magentoporadnik.pl. Mogą one również pomóc w zapobieganiu wzrostu polipów. Leki te są dostępne wyłącznie z przepisu lekarza.

Sterydy donosowe działają poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i dyskomfortu i mogą być przyjmowane z innymi lekami na alergię lub bez nich. Zazwyczaj zaczynają działać natychmiast, choć pełna ulga może potrwać kilka dni. Z tego powodu ważne jest, aby dokładnie przeczytać instrukcje przed użyciem sprayu do nosa. Lekarz może poprosić o przerwanie przyjmowania innych leków podczas stosowania steroidów donosowych.

Kortykosteroidy donosowe są podstawowym sposobem leczenia stanów zapalnych w jamie nosowej. Obecnie w Kanadzie dostępnych jest dziewięć donosowych produktów kortykosteroidowych. Każdy z nich hamuje enzymy i cytokiny zapalne oraz wpływa na opóźnioną reakcję nadwrażliwości.

Doustne leki obkurczające

Podczas gdy aerozole do nosa i leki obkurczające są przydatne w krótkotrwałym łagodzeniu duszności zatok, leki doustne są również skuteczne w bardziej długotrwałym leczeniu. Pomagają one zmniejszyć ilość śluzu w przewodach nosowych i mogą być stosowane w połączeniu z innymi lekami w celu leczenia podstawowych alergii. Leki te zmniejszają również przekrwienie nosa i drenaż po nosie. Są one na ogół dobrze tolerowane i są dostępne bez recepty.

Kiedy stosujesz leki obkurczające, ważne jest, aby sprawdzić etykietę pod kątem wszelkich interakcji lekowych. Niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, w tym z inhibitorami monoaminooksydazy (MAOI). Nigdy nie należy stosować leków przeciwgrypowych dłużej niż przez 5 dni jednocześnie. Częstsze ich stosowanie może spowodować przekrwienie z odbicia i może sprawić, że będziesz od nich uzależniony.

Donosowe leki przeciwhistaminowe

Donosowe spraye przeciwhistaminowe mogą być stosowane w leczeniu alergii i kataru siennego. Działają one poprzez blokowanie działania histaminy i acetylocholiny w przewodach nosowych. Leki te zmniejszają również ilość wydzieliny z nosa. Istnieją jednak pewne potencjalne skutki uboczne tych leków, w tym suchość w ustach, ból głowy i krwawienie z nosa.

Kortykosteroidy i leki przeciwhistaminowe są podstawą leczenia alergicznego nieżytu nosa. Kortykosteroidy, takie jak flutikazon i triamcynolon, są często stosowane w postaci sprayów do nosa. Leki przeciwhistaminowe są również ważnym elementem leczenia alergicznego nieżytu nosa, ale powinny być stosowane tylko wtedy, gdy nie są skuteczne w łagodzeniu objawów.

Niektóre z najczęstszych leków na alergie można znaleźć bez recepty i na receptę. Leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci i są skuteczne w leczeniu objawów spowodowanych przez alergie sezonowe, wysypki i pokrzywkę. Większość sprayów do nosa jest dostępna bez recepty, ale w razie potrzeby można również uzyskać receptę od lekarza.

Testy skórne

Testy skórne to powszechny sposób diagnozowania i leczenia alergii. Skóra jest nakłuwana lub drapana, aby sprawdzić, czy dana substancja wywołuje reakcję alergiczną. Może to również obejmować wstrzyknięcie substancji w skórę. Procedura ta nazywana jest śródskórnym testem rozcieńczeniowym, lub idt. W zależności od substancji i jej stężenia, ten rodzaj testu może dać reakcję pozytywną lub negatywną. Testy skórne nie są jednak w 100 procentach dokładne.

Leki przeciwhistaminowe mogą zakłócać wyniki alergicznych testów skórnych. Leki przeciwhistaminowe działają poprzez powstrzymanie układu odpornościowego od odpowiedzi na alergeny. Pacjenci powinni kontynuować przyjmowanie leków na astmę do czasu zakończenia testu. Niektóre osoby mogą odczuwać łagodne objawy po wykonaniu alergicznego testu skórnego, ale objawy te są krótkotrwałe i przejściowe. W większości przypadków objawy ustępują w ciągu kilku godzin.

Leki przeciwhistaminowe na receptę

Leki przeciwhistaminowe na receptę mogą złagodzić objawy alergii i ograniczyć czas ich trwania. Leki te są dostępne w kilku formach, w tym w tabletkach i sprayach do nosa. Pomagają one złagodzić kichanie, katar i swędzenie, ale mogą powodować skutki uboczne. Leki przeciwhistaminowe do nosa mogą być również łączone z lekami obkurczającymi.

Głównym składnikiem tych leków jest histamina, która odgrywa rolę w zapaleniu i rozszerzeniu naczyń krwionośnych. Wpływa również na skurcze mięśni w płucach i jelitach. W reakcji z alergenem uwalniana jest histamina, co powoduje obrzęk naczyń krwionośnych. Reakcja ta wywołuje objawy alergii.

Doustne leki przeciwhistaminowe drugiej generacji są dostępne w leczeniu alergii nosowych. Zmniejszają one objawy, gdy są przyjmowane przed kontaktem z alergenem. Jednak te nowsze leki przeciwhistaminowe mogą nie być tak skuteczne jak starsze. W zależności od objawów, lekarz może zalecić inny lek przeciwhistaminowy. Powinieneś również poinformować lekarza o innych efektach ubocznych, takich jak suchość w nosie lub gęsty śluz.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czytaj Dalej

Olejki eteryczne – aromatyczny sekret zdrowia i relaksu

W dzisiejszym zabieganym świecie coraz więcej osób szuka naturalnych metod poprawy zdrowia i samopoczucia. Jednym z takich rozwiązań, które cieszy się nieustającą popularnością, są olejki eteryczne. Te skoncentrowane ekstrakty roślinne od wieków wykorzystywane są w aromaterapii, kosmetyce, a nawet medycynie. Przynoszą one liczne korzyści dla ciała i umysłu, działając odprężająco, poprawiając nastrój oraz wspomagając leczenie różnych dolegliwości.