Problemy z nosem - który lekarz pomoże?

Problemy z nosem – który lekarz pomoże?

Jeśli chodzi o leczenie problemów z nosem i gardłem, istnieje kilka różnych typów lekarzy, których możesz zobaczyć. Należą do nich laryngolodzy i otolaryngolodzy. Obaj mogą leczyć wiele różnych schorzeń. Oprócz zdiagnozowania problemu, mogą również go leczyć.

Otolaryngolog

Jeśli masz problemy z nosem lub gardłem, być może będziesz musiał zobaczyć otolaryngologa. Specjalizują się oni w diagnozowaniu i leczeniu wielu dolegliwości. Możesz skorzystać z narzędzia na stronie Healthline Find Care, aby znaleźć otolaryngologa w swojej okolicy.

Chociaż otolaryngolog jest często pierwszym lekarzem specjalistą, którego odwiedzasz, nie jest konieczne, aby zobaczyć go w przypadku każdego problemu, który dotyczy nosa i gardła. Lekarz specjalizujący się w tej dziedzinie zapozna się z historią choroby i zbada objawy. Omówi również przyjmowane przez Ciebie leki i częstotliwość ich przyjmowania.

Leczenie problemu z nosem lub gardłem może być złożone i może obejmować od zwykłego bólu gardła do zagrażającej życiu blokady dróg oddechowych. Wyspecjalizowany otolaryngolog może pomóc w usunięciu podstawowych przyczyn, takich jak odchylona przegroda lub polipy. Może on również przepisać Ci leki i przeprowadzić operację usunięcia przeszkody w nosie.

Otolaryngolog specjalizuje się w leczeniu problemów związanych z gardłem, uszami, nosem i powiązanymi obszarami głowy. Otolaryngolog jest lekarzem z certyfikatem, który ukończył pięcioletni program rezydencji. Zajmuje się on również leczeniem chorób twarzy, gardła, krtani i przełyku.

Otolaryngolog może również przeprowadzić procedurę zwaną endoskopią, która wykorzystuje cienką rurkę z przyrządem do oglądania i światłem, aby zajrzeć do wnętrza zatok. Procedura ta pozwala lekarzowi zajrzeć do wnętrza zatok i ocenić ich strukturę. Mogą również wykonać diagnostyczne badania obrazowe, aby poszukać fizycznych przeszkód i głębokich stanów zapalnych. Dodatkowo, mogą oni wykonać posiew z nosa i zatok w celu określenia przyczyny infekcji.

Otolaryngolodzy są najbardziej wykwalifikowanymi lekarzami do diagnozowania i leczenia problemów nosa i gardła. Oprócz leczenia problemów związanych z nosem i gardłem, posiadają oni również specjalistyczne szkolenie w zakresie neurologii i okulistyki. Podczas szkolenia, otolaryngolog musi wziąć pisemny i ustny egzamin. Ponadto musi on również ukończyć staż w określonej podspecjalności.

Oprócz leczenia problemów związanych z nosem i gardłem, otolaryngolog może diagnozować i leczyć alergie oraz inne schorzenia głowy i szyi. Specjaliści ci są również przeszkoleni do przeprowadzania operacji i udzielania porad w zakresie zdrowia publicznego. Podczas badania fizykalnego otolaryngolog określi, czy Twój stan jest uleczalny.

Otolaryngolodzy mogą również wykonywać zabiegi mające na celu naprawę wad strukturalnych nosa i gardła. W niektórych przypadkach otolaryngolodzy wykonują zabiegi tracheostomii, podczas których tworzą otwór przez szyję, aby uzyskać dostęp do ucha środkowego. Mogą również wykonać zabieg myringotomii, aby zmniejszyć ciśnienie i odprowadzić ropę z ucha środkowego. Ponadto, otolaryngolog może wykonywać zabiegi chirurgiczne w celu leczenia chrapania. Lekarz może również usunąć nadmiar tkanki podniebienia miękkiego, aby poprawić stan dróg oddechowych.

Otolaryngolodzy mogą również pomóc w leczeniu wielu innych problemów, takich jak przewlekłe zapalenie zatok, grzybicze zapalenie zatok i problemy ze słuchem. Mogą oni również leczyć raka gardła i obturacyjny bezdech senny. Jeśli potrzebujesz lekarza do zdiagnozowania lub leczenia schorzenia w obrębie głowy i szyi, otolaryngolog jest najlepszym wyborem.

Oprócz leczenia chorób nosa i gardła, otolaryngolog może przepisać leki w celu kontrolowania problemu. W przypadku przewlekłego zapalenia zatok lub polipów nosa może być wymagana operacja rewizyjna. W rzadkich przypadkach, kauteryzacja nosa lub skleroterapia może być konieczne. W przypadku silnych krwawień z nosa można przepisać leki donosowe.

Rynolog

Rynolog to lekarz medycyny, który specjalizuje się w leczeniu problemów z nosem. Rynolog wykonuje procedury medyczne i chirurgiczne w celu leczenia pacjentów. Rynolog może wykonywać operacje polipów nosa i zatok. Mogą również wykonać funkcjonalną endoskopową operację zatok. Leczenie problemów z nosem zależy od podstawowej przyczyny.

Twój rhinologist wykona dokładny egzamin, aby zdiagnozować Twój stan. On lub ona może przepisać leki lub wykonać tomografię komputerową, aby pomóc zdiagnozować problem. W ciężkich przypadkach rhinolog może zasugerować, abyś poszukał leczenia laryngologicznego lub innych specjalistów. Choroby podstawowe, takie jak alergie, mogą być przyczyną problemów z nosem.

Rynolog jest Otolaryngologiem z certyfikatem zarządu i dodatkowym szkoleniem w zakresie procedur endoskopowych wykonywanych na nosie. On lub ona będzie spędzić co najmniej 5 lat w szkole medycznej przed ukończeniem zaawansowanego stypendium w rhinology. Szkolenie to pomoże im w leczeniu chorób dotykających nos i zatoki.

Rynolog specjalizuje się w zaburzeniach zatok i nosa i współpracuje z chirurgami i internistami, aby zapewnić kompletny plan leczenia dla pacjentów. Obejmuje to ocenę przedoperacyjną, doradztwo i opiekę kontrolną. Rynolog posiada również rozległe szkolenie w zakresie zaawansowanych procedur chirurgicznych i diagnostycznych. Zdiagnozuje i wyleczy twój stan w sposób kompleksowy, używając najnowszych osiągnięć medycznych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak usunąć owłosienie z piersi - która metoda jest dla Ciebie odpowiednia?
Czytaj Dalej

Podniesienie piersi z użyciem nici

Czy można wykonać zabieg podniesienia piersi za pomocą nici? Tak, ten zabieg kosmetyczny może w bezpieczny sposób poprawić…
Jak dbać o piersi po operacji
Czytaj Dalej

Jak dbać o piersi po operacji

Jeśli zostałaś poddana zabiegowi zmniejszenia piersi, ucieszy Cię wiadomość, że po operacji będziesz mogła nosić podtrzymujący miękki biustonosz…