Operacje piersi a zwolnienie lekarskie – porady

Zrobiłaś sobie operację plastyczną piersi i obawiasz się, czy możesz wziąć na nią zwolnienie lekarskie? Ile takie zwolnienie może maksymalnie wynosić? Cierpisz na raka i przeszłaś zabieg usunięcia guza bądź masz za sobą mastektomię? Przeczytaj koniecznie.

Zabiegi operacyjne piersi a zwolnienie lekarskie – informacje ogólne

Zabiegi operacyjne w zakresie piersi dzielimy generalnie na te, które są wymagane, gdyż ich brak może spowodować rozwinięcie się bardzo poważnych chorób, jak np. raka piersi oraz na te, które mają za zadanie poprawienie estetyki ich wyglądu. 

W zależności od tego, z jakiego rodzaju zabiegiem mamy do czynienia uzależniony jest okres i możliwość wzięcia zwolnienia lekarskiego.

Konieczne zabiegi operacyjne piersi a zwolnienie lekarskie

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z tym pierwszym przypadkiem, po zabiegu chirurgicznym, bezwzględnie mamy prawo do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego. Jest to nawet wskazane, gdyż poważna operacja może wymagać dłuższego okresu rekonwalescencji. Indywidualny czas jego trwania zależy przede wszystkim od naszego samopoczucia – sekcja ta pochodzi od autora strony sos-amstaffy.pl. Generalnie, powinien być on uzgodniony z naszym lekarzem prowadzącym. 

Do okresu takiego zwolnienia, wlicza się oczywiście okres pobytu w szpitalu, jak również okres rekonwalescencji w domu. Jeśli czas rekonwalescencji, którą wyznaczył nam lekarz, okazał się zbyt krótki i nie przyniósł oczekiwanej poprawy naszego zdrowia, możemy go oczywiście przedłużyć. Może wtedy przydać się e-zwolnienie lekarskie, które mozna uzyskać bez wychodzenia z domu!

W trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim nie możemy wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Grozić to może odebraniem świadczenia bądź zwolnieniem z pracy. Przysługują nam wszystkie świadczenia, które otrzymujemy standardowo podczas zwykłego zwolnienia, czyli 80% wynagrodzenia. Pamiętajmy, że w ciągu roku korzystać możemy maksymalnie ze 182 dni zwolnienia lekarskiego.

Zabiegi chirurgii plastycznej piersi a zwolnienie lekarskie

W drugim omawianym przypadku kwestia tego, czy otrzymamy zwolnienie lekarskie, jest kwestią indywidualną. Uzależniona jest ona w dużej mierze od tego, kto wykonuje ów zabieg. Zabiegi tego typu może bowiem wykonywać bezpośrednio lekarz, za wykonanie zabiegu może też być odpowiedzialny kosmetolog. Jeżeli skorzystamy z usług tego drugiego, nie ma on uprawnień do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Jeżeli zatem zależy nam na jego uzyskaniu, pamiętajmy, aby na zabieg umówić się z lekarzem.

Zabiegi chirurgii plastycznej bądź medycyny estetycznej zasadniczo nie wynikają z żadnej choroby, zatem nie przysługuje na nie zwolnienie lekarskie. W przypadku zabiegów medycyny estetycznej niepożądane skutki uboczne mogą wystąpić kilka, kilkanaście godzin po przeprowadzeniu danego zabiegu. W uzasadnionych przypadkach zatem, gdy po operacji odczuwamy dolegliwości, bóle i inne niepożądane objawy, lekarz może wystawić nam takie zwolnienie na naszą prośbę. Czas ten jednak nie jest dłuższy niż dwa tygodnie. Okres ten odpowiada bowiem pełnemu okresowi rekonwalescencji po zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Zwolnienie nie może być wystawione z inną pieczątką niż „chirurgia plastyczna”.

Pamiętajmy, aby podczas rekonwalescencji nie obciążać swojego organizmu np. poprzez wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, powinniśmy także unikać stresu, niekiedy wskazane jest także niewychodzenie z domu. Tak jak przy każdym innym zwolnieniu, mamy całkowity zakaz wykonywania wszelkiej pracy zarobkowej pod rygorem surowych konsekwencji. Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane